Yayla Göçü Yaşatıldı

Yayla Göçü Yaşatıldı

Yayla Göçü Yaşatıldı

YAYLAYA GÖÇ BAŞLADI

 

Akçaabat'ta yöresel kıyafetler giyen Akpınar Mahallesi sakinleri, sırtlarında çocukları olan beşikler ve süsledikleri büyükbaş hayvanlarıyla kemençe eşliğinde Büyük Oba Yaylası'na göç etti. Yağmur altında uzun bir yolculukla yaylaya ulaşanlar, düzenlenen 'Yayla Göçü Şenliği' ile horonlu kutlama yaptı.

 

Akçaabat’a bağlı Akpınar Mahallesi’nde geleneksel yayla göçü, şenliğe dönüştürüldü. Pandemi nedeniyle 2 yıl ara verilen 'Yayla Göçü Şenliği'nin bu yıl 3’üncüsü düzenlendi. Şenlikte, yöresel kıyafetler giyen mahalle sakinleri, sırtlarında içinde çocukları olan beşik ve yayıklarla, süsledikleri büyükbaş hayvanları ile birlikte Büyük Oba Yaylası'na doğru yola çıktı. Yaklaşık 300 kişi yolda molalar vererek kemençe eşliğinde horonlar oynadı, sohbet etti, alkışla tempo tuttu. Uzun bir yolculukla yaylaya ulaşan mahalleliler kemençe eşliğinde karşılandı, horonlarla kutlama yaptı.

Festivale Trabzon Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu ve Adnan Günnar, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ve Başkan Vekili Cevdet Bayraktar, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Akçaabat İlçe Başkanı Ahmet Hüseyin Altıntepe, İYİ Parti İlçe Mustafa Mısır, Akçaabat Belediye Meclisi Üyeleri, Akçaabatlılar Vakfı Başkanı Yaşar Erbaşaran ile civar mahalle muhtarları da katıldı.

Festivale yöresel sanatçılar Taner Eyüboğlu, Ali Alkurt, Abdurrahman Değirmenci, Samet Piyaleoğlu, Nejmi Öksüz ve Elif Köse de sesleri ve sazlarıyla renk kattı.

Festivale katkı sağlayan ana sponsor Mustafa Bıyıklı’ya dernek adına hazırlanan plaketi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu verdi.

Gelecek Nesillere Aktarılacak

Düzenlenen yayla göçü festivalinde konuşma yapan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim yayların hayvancılık ve turizmin gelişmesi açısından önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: 

“Yayla hepimiz için farklı bir anı farklı bir hafızamızda yer ediyor yaylalarımız ama bugün burada biz 3.’sünü düzenlediğimiz bu festivalde göç festivalinde bazı şeyleri unutturmamak istiyoruz. Göçümüzde yaşamış olduğumuz güzel anıları gelecekteki çocuklarımıza aktarmak istiyoruz bu festivalin amacı o. Ve bunun önemini biliyoruz yaylalarımız hepimizin ve yaylaları hayvancılığın ve turizmin gelişmesi adına kullanmalıyız, bunun da öneminin altını çizmek istiyorum. Festivalimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum, sizlerle burada olmaktan mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.”

Geleneklerimiz İçin Yola Çıktık

Akpınar Mahallesi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Coşkun Öztürk, amaçlarının eskiyi unutturmamak ve yeni nesile geleneklerini hatırlatmak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu bizim geleneksel festivalimiz. Üçüncü kez kutluyoruz. Amacımız sonradan gelen nesillere bu gelenekleri göstermek ve öğretmek. Özellikle ‘Z’ kuşağı diye tabir edilen nesle, yaylarımız, köylerimizi, geleneklerimizi bir nebze hatırlatmak için bu yola çıktık. İnşallah bundan sonra devralacak olanlarda bunu daha iyi temsil edecek ve aktaracaklar” dedi. Yaylaya sırtında beşik taşıyan Ayşe Bıyıklı,”Bu geleneği sürdürmek çok güzel bir duygu. Ben yıllarca gurbette İstanbul’da yaşadım. 6 yıldır burada köyümde yaşıyorum. Geleneklerimizi bugün yaşamak ve yaşatmak çok güzel. Özellikle gurbette yaşadıktan sonra gelip burada yaşamak daha da güzel. Eskiden araba olmadığı için büyüklerimiz, beşikleri, yayıkları sırtlarına alır gelirdi. Yollarda hep patikaydı o zamanlar. Her türlü ihtiyaçlarını sırtlarında götürürdü. Biz de onu temsilen şimdi yayıklarımızı, beşiklerimizi sırtımıza aldık buraya geldik” diye konuştu. Yaylacı Emine Bıyıklı ise,”Eskiden sabah namazı millet çözerdi hayvanları, 5-10 aile yola çıkardı. Kiminin arkasında beşik, kiminin arkasında büyük çanta olurdu. Derede kenarında otururduk. Çayımızı içer yemeğimizi yerdik. Çocuklarımızı sırtımızdaki beşiklerde taşırdık.”

 

akpinar-yayla-gocu-canlandirild3i.jpg

akpinar-yayla-gocu-canlandirildi.jpg

akpinar-yayla-gocu-canlandirildi2.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kültür Sanat