Akçaabat Festivale Hazır

Akçaabat Festivale Hazır

Akçaabat Festivale Hazır

30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivalimizin tanıtım toplantısına yapıldı.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bu yıl 30.Su düzenlenecek olan Uluslar arası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali 20-24 Temmuz 2022 tarihinde Akçaabat’ta gerçekleştirilecek.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim tarafından düzenlene basın toplantısında, festival hakkında bilgiler verdi.

Akçaabat’ın bir kültür ve sanat şehri olduğunu ifade eden başkan Ekim “Bilindiği üzere Akçaabat, doğal güzellikleri, yaylaları, tarihi yerleri, kültür ve sanat hayatı ile hem bölgemizde hem de ülkemiz genelinde adından sıkça söz ettirmiştir.  Geçmiş dönemlerden bu yana şehrimizde yapılan kültürel ve sosyal faaliyetler neticesinde ilçemiz “Kültür Sanat ve Turizm Şehri Akçaabat” sloganı ile anılmaktadır. Biz de Akçaabat’ımızla özdeşleşmiş olan bu sloganın altını doldurmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Geçmiş Dönemlerden bu yana yapılan faaliyetler ve organizasyonlar neticesinde İlçemizin Kültür Sanat Hayatı ileri düzeylere ulaşmış ve seviyeyi daha da yukarı taşımak için bizler de elimizden geldiğince imkânlarımız ölçüsünde gayret gösteriyoruz. Temel Belediyecilik çalışmalarımızın yanında şehrimizin kültürel ve sosyal hayatına katkı sunmak için faaliyetler düzenlemeye önem veriyoruz.  Gün geçtikçe kültürel ve sanatsal etkinliklerimizi çeşitlendirerek arttırıyoruz. Belediyemiz bünyesinde uzun yıllardan beri Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, Çok Sesli Koro ve Belediye Tiyatrosu faaliyetlerini sürdürmektedir.  Bunun yanında Erol Günaydın Tiyatro Günleri, Açık Hava Tiyatro Günleri, Çocuk Tiyatro Şenliği, Opera ve Bale Günleri, Sempozyumlar, Resim ve Fotoğraf Sergileri etkinliklerimiz de yer almaktadır. 30 yıldır düzenlenen Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları festivali ile şehrimiz Dünya genelinde “Halk Danslarının Kaynaşma Merkezi Horonun Başkenti Akçaabat” olarak nitelendirilmektedir” dedi.

Başkan Osman Nuri Ekim “Akçaabat’ın kültür ve sanat hayatını canlandıracak etkinliklerimize iki yıl aranın ardından hızlı bir şekilde başladık. 2-10 Mart 2022 tarihleri arasında çevre illerdeki tiyatro ekiplerinin de katıldığı Erol Günaydın Tiyatro Günleri’nin 10.’sunu düzenledik. Çocuk Tiyatro Şenliğimizi yaptık. 1-6 Temmuz 2022 tarihleri arasında 3. Açık Hava Tiyatro Şenliği’ni gerçekleştirdik. Şimdi ise sıra geleneksel hale getirdiğimiz festivalimizde. 30.’sunu gerçekleştireceğimiz Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivalimizde Akçaabat Belediyesi olarak öncelikli hedefimiz bölgemizin zenginliklerini ülke genelindeki hemşehrilerimizlepaylaşmak ve turizm potansiyelimizi arttırmaktır. Ayrıca, halkımızla bir araya gelmek, hemşerilerimizin kaynaşmasına vesile olmak, kültürümüzü birlikte yaşamak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor.Yaptığımız tüm kültür ve sanat etkinliklerinde de dünya barışına katkıda bulunmak, ülke gençleri arasında sevgi, dostluk, barış ve kardeşlik duygularını geliştirmek; yöremizin tarihi, turistik ve kültürel değerlerini tanıtmak gayesindeyiz. Zengin bir kültüre, tarihe ve coğrafyaya sahip olan bölgemizde düzenlediğimiz festivalimizde horondan halkoyunlarına, spordan sanata, yayla şenliğinden ünlü sanatçıların konserlerine kadar her şey var. Biz diyoruz ki; Sanat ve spor boyutu güçlü olmayan bir medeniyet esik kalır. Sanat bütün kötülüklerin panzehridir. Akçaabat Kültür, Sanat, Turizm ve Spor Şehridir.” Şeklinde konuştu.

 

30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festival programımız ise şöyle;

20 Temmuz 2022 Çarşamba Günü saat 10.00-15.00 arasında geleneksel Hıdırnebi Yayla Şenliği, halkoyunları gösterileri, geleneksel halk horonu ve yöresel sanatçı konserleri .

21 Temmuz 2022 Perşembe Günü saat 16.30’da Sahil Park Marina arkasında El Sanatları Sergisi, 17.00’da Hamam Çimeni Çarşısı- Belediye Resim Sergisi’nde Halı Kursu Sergisi ve yine aynı yerde halk oyunları gruplarının gösterileri.

22 Temmuz 2022 Cuma Günü saat 16.45’te Atatürk Parkı’nda çelenk sunma töreni ve ardından saat 17.00’da festival gruplarının, vatandaşların ve ilçe protokolünün katılımıyla yayla göçü gibi göreneklerin de canlandırılacağı kortej yürüyüşü yapılacak. 17.30’da Sahil Park Havuzlar Meydanı’nda büyük horon halkası kurulacak; yöresel sanatçılar konser verecek. 20.00’da Festival Alanı’nda açılı, 20.45’te halk oyunları gruplarının gösterileri, 21.10’da Aykut Özer konseri, 21.35’te Taylan Türkmen klip gösterimi, 21.40’ta Akçaabatlı Sanatçılar Grubu’nun konseri ve 22.10’da Ece Mumay konseri.

23 Temmuz 2022 Cumartesi Günü festival programımız 16.30’da 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı (Meydan) Trabzon’da halk oyunları gruplarının gösterileriyle başlayacak. Halk oyunları gruplarının gösterileri 17.00’da Akçaabat Atatürk Parkı’nda devam edecek. Gündüzü renkli gecesi eğlenceli festivalimizde 20.15’te festival alanında halk oyunları grupları hünerlerini sergileyecek. Ardından; 20.50’de Pelin Karaağaçlı konseri, 21.25’te Taylan Türkmen klip gösterimi, 21.30’da Bilal Hancı ve İsmail Türüt’le Bordo-Mavi gece.

30. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivalimizin son gününde yani 24 Temmuz 2022 Pazar Günü; saat 16.30’da 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı (Meydan) Trabzon’da halk oyunları gruplarının gösterileri olacak. Bu gösteriler saat 17.00’da Halk Akçaabat Atatürk Parkı’nda ve saat 20.15’te Festival Alanında devam edecek.20.50’de bizim göz bebeğimiz Akçaabat Folklor Derneği Kız Horon Ekibi sahne alacak. 21.00’da Selim Seyis, 21.40’ta İsmail Cumur, 22.15’te Resul Dindar Konserleri ile festivalimiz sona erecek. 24.00’da Akçaabat’ın simgesi Belediye ve Folklor Derneği Halkoyunları Gösterisi ile kapanışı yapacağız.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim "İki yıl aranın ardından yeniden başladığımız kültür ve sanat faaliyetlerimize sizlerin aracılığıyla tüm halkımızı davet ediyorum. Bizim için yoğun ama bir o kadar da eğlenceli bir festival olacak. Akçaabatlıların hasretini sona erdirecek dolu dolu bir program hazırladık. Tüm hemşehrilerimiz eğlenceye doyacak. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor; katı ve desteğini esirgemeyenlere şükranlarımı sunuyorum"diyerek toplantıyı sonlandırdı.

akcaabat-muzik-ve-halk-oyunlari.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kültür Sanat