Uzungöl'e Protokol Ziyareti

Uzungöl'e Protokol Ziyareti

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, şehrin en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Uzungöl’ü ziyaret etti.

TRABZON VE TRABZON HALKI MİSAFİRPERVERDİR

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, şehrin en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Uzungöl’ü ziyaret etti. Son günlerde özellikle Arap turistlere yönelik bazı çevrelerce oluşturulmak istenen olumsuz algıya tepki gösteren Başkan Zorluoğlu, “Şehrimizin böyle bir gündemi bulunmamaktadır. Trabzon ve Trabzonlular, vatan sevgileri ve misafirperverlikleriyle tanınırlar” dedi.

 

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, sadece Trabzon’un değil Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonları arasında gösterilen Uzungöl’e ziyarette bulundu. Vali Ustaoğlu ve Başkan Zorluoğlu’na ziyareti sırasında Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Adem Şen, Çaykara Kaymakamı Muhammet Güzel, Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, Trabzon İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ve kamu kurumlarının amirleri eşlik etti.

 

MEMNUNİYET DUYUYORUZ

Valisi Ustaoğlu ve Başkan Zorluoğlu, ziyaret sırasında bölgede bulunan yerli ve yabancı turistlerle bir süre sohbet etti. Arap turistlerle ilgili oluşturulmak istenen olumsuz algıya tepki gösteren Başkan Zorluoğlu, “Bu sene Trabzon tarihinde turizm anlamında zirve yapılan günleri yaşıyoruz. Ve doğrusu Trabzon halkı, Trabzon esnafı ve Trabzon kamu kurum kuruluşları olarak bu durumdan memnuniyet duyuyoruz. Trabzon, tam bir turizm şehri olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Önümüzdeki yıllarda inşallah hem burası hem de yeni destinasyonlarımızla beraber turizme hizmet edecek bir şehir haline geleceğiz” dedi. 

 

TURİZM YOĞUNLUĞU BAZI ÇEVRELERİ RAHATSIZ EDİYOR

Trabzon’un turizm yoğunluğunun bazı çevreleri rahatsız ettiğini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Sosyal medyada Trabzon’un gündem olmadığı neredeyse hiçbir gün yok. Burada bir kaç tane Arapça tabela üzerinden başlatılan, nihayetince ırkçılığa ve özellikle de Arap ırkçılığına varan bir söylemle karşı karşıyayız. Bu konuda bütün kurum ve kuruluşlar olarak gerekli tedbirleri alıyoruz. Herkes kendi zaviyesinden konuyu değerlendiriyor. Ben de şöyle değerlendiriyorum. Trabzon sadece bugün değil geçmişten itibaren önemli bir liman, turizm ve ticaret şehri. Biz çok uzun yıllardır dışarıdan, içeriden çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyoruz. Trabzon ve Trabzonlular vatan sevgisi ile bilinir. Ama aynı zamanda Trabzonlular misafirperverlikleri ile çok öne çıkan bir halktır” diye konuştu.

 

UZUNGÖL’Ü HARİTADA GÖSTEREMEZLER

Trabzon’da ve Uzungöl’de hiçbir sorun yaşanmadığını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Vatandaşlar mutlu, turistler mutlu, esnaf mutlu, herkes mutlu ama Trabzon’ a hayatında hiç gelmeyen, Uzungöl’ü harita gösterin dediğimizde gösteremeyecek olan bazı çevreler, özellikle sosyal medya üzerinden bir Trabzon ve Arap düşmanlığı çalışması içerisinde. Buna şiddetle karşıyız. Bu şekilde ırkçılığı şiddetle reddediyoruz. Gerek Valiliğimiz, gerek Büyükşehir Belediyemiz, gerekse de tüm kurumlarımızla birlikte bu konuda mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 

HOŞGÖRÜ ORTAMI HÂKİM

Trabzon’da böyle bir gündem olmadığını da ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Trabzon’a gelen insanlar kendi işinde gücünde, eğlenmesine dinlenmesine bakıyor. Biz de onların eğlenmeleri, dinlenmelerine en iyi şekilde olanak sağlayacak tedbirler alıyoruz. Bütün Trabzonlu hemşehrilerimin de misafirperverliklerini devam ettireceğine yürekten inanıyorum. Bu mahfillerin söylediklerine inat, Trabzon’da tam bir hoşgörü ortamı olduğunu buradan bütün Türkiye’ye ve dünyaya haykırıyoruz” şeklinde konuştu.

 

BAŞIMIZIN ÜZERİNDE YERLERİ VAR

Sosyal medyadaki olumsuz paylaşımlara Arap ülkelerinden de tepkiler geldiğini belirten Başkan Zorluoğlu, “Biz onlara da buradan sesleniyoruz. Trabzon sizler için hakikaten çok rahat edebileceğiniz,  turizm anlamında beklentilerinizi bütünüyle karşılayacak bir altyapıya, üstyapıya; halkının da hoşgörüye ve misafirperverliğe sahip olduğunu söylemek istiyorum. Dolayısıyla en ufak bir endişeleri olmasın. Trabzon’da bugüne kadar hiçbir asayişe müessir hadise gerçekleşmedi. Şehrimize gelen yerli yabancı misafirlerimizin başımızın üzerinde yeri var. Lütfen buyursunlar gelsinler, gelmeye devam etsinler. Biz bundan çok büyük bir mutluluk duyuyoruz.  Trabzon aleyhine bir takım çabalar içinde olan kişilere ve sosyal medya organizasyonlarına karşı da halkımızın esnafımızı tekrar uyaralım. Herkes dikkatli olsun. Bilhassa yerel basının da daha sorumlu davranması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

USTAOĞLU: KÜLTÜRÜMÜZDE MİSAFİRLER BAŞ TACIDIR

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da yaptığı açıklamada, Uzungöl’e ortalama günlük 10 binin üzerinde araç girişi yapıldığını belirterek “Yatak kapasitesi 10 binin üzerinde. Ağustos sonuna kadar doluluk oranı yüzde yüze yakın bir dönem geçiyor. 2022 yılı Temmuz ayı şu ana kadar 575 binin üzerinde araç girişi oldu. Gerçekten bölgemizin en önemli cazibe merkezi olan Uzungöl’ün bu anlamda geçirdiği dönem hem esnaf hem de bölge için önem arz ediyor. Buradaki turizm yoğunluğundan rahatsız olanlar var. Ülkemizde oluşturulmaya çalışılan yabancı düşmanlığı ile ilgili algı, Arap düşmanlığına dönüştürülmeye çalışılıyor. Kadim geçmişimizde, bu topraklar kardeşliğin, birliğin hoşgörü ikliminin merkezi oldu. Bizim inancımızda kültürümüzde misafirler baş tacıdır. Buraya Körfez Ülkelerinden gelen turistler baş tacımızdır” şeklinde konuştu. 

 

 USTAOĞLU: TRABZON TARİHİ GÜNLERİNİ YAŞIYOR

Trabzon’a dış hatlardan günlük ortalama 25 uçak geldiğinin bilgisini veren Vali Ustaoğlu, “3 bin 500’ün üzerinde dış hatlardan turist girişi var. 10 farklı körfez ülkesinden ilimize gelen turistleri kapsıyor. Bugünkü tarih itibarıyla sadece dış hatlardan gelen turist sayısı 160 bini geçti.  Bunun dışında İstanbul aktarmalı 20 uçak geliyor. Trabzon, pandemiden sonra en önemli tarihi günlerini yaşıyor. Esnafımız, vatandaşımız, turistlerimiz ziyadesiyle memnun. İlimizde oluşturulmaya çalışılan algıyı şiddetle kınıyoruz.  Bunun kabul edilebilir bir yanı yok. Ne oluyor da Trabzon üzerinden bu algı oluşturulmaya çalışılıyor. Tabelalar hepsi yönetime uygun en ufak bir sıkıntı yok. Bunun kabul edilebilir yanı yok. Bölge insanı da esnafımız da sivil toplum kuruluşlarımız da bu konuda gereken cevabı veriyor. Bu konuda en ufak sıkıntımız yok” ifadelerini kullandı.

arap-turisler-trabzon.jpguzungol.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
Haberler