Şinik OSB'de Toplu Açılış

Şinik OSB'de Toplu Açılış

Akçaabat Şinik Organize Sanayi Bölgesi Toplu Açılış Töreni gerçekleştirildi.

Akçaabat Şinik Organize Sanayi Bölgesi Toplu Açılış Töreni gerçekleştirildi.

Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın yanısıra Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim,İlçe Başkanı Ahmet H.Altıntepe, protokol ve iş insanları katıldı.

12 fabrikanın açılışının gerçekleştirildiği törende toplam yatırım 111 Milyon TL olurken 500 kişilik istihdam sağlandı.Bakan Varank açılışta yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:  Memleketim Trabzon’un tüm ilçeleri, mahalleleri ve köylerindeki büyüklerimin ellerinden öpüyorum, kardeşlerime selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.  Akçaabat Şinik OSB toplu fabrika açılış töreni vesilesiyle siz hemşerilerimle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum.  Tekrar buluşmamız biraz uzun sürdü, farkındayım. Bu yüzden bu arayı biraz olsun kapatabilmek için yoğun bir program hazırladık. Bugün gençlerimizle, sanayicilerimizle, girişimcilerimizle ve Trabzon’umuzun güzel yürekli insanlarıyla hasret gidereceğiz.  Bugünkü yoğun programımızın açılışını pırıl pırıl çocuklarımızla birlikte yaptık.Onların araştırma projelerini ve daha da önemlisi heyecanlarını görüp gelecek adına umutlandık. TÜBİTAK ortaokul öğrencileri araştırma projeleri final yarışmasını güzel memleketimizde yaparak. Çocuklara Ödüllerini takdim ettik. Şimdi de Akçaabat Şinik OSB içerisinde yatırım bedeli 111 milyon lira olan 12 fabrikanın resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu fabrikalarla beraber OSB’mizdeki işletme sayısı 27’yi bulmuş oldu. Makineden gıdaya, metal işlemeden mobilyaya kadar pek çok sektörde üretim yapan bu yeni fabrikalarımız 500 kişilik ilave istihdam sağladı. Bundan sadece iki sene önce 8 fabrikada 100 kişinin istihdam edildiği OSB, kısa süre içerisinde bin kişilik istihdama ulaşmış olacak.  Yine ihracatta da bu yatırımlarla beraber 50 milyon dolar seviyesini görmeyi bekliyoruz. Şahsen ben, bölgedeki bu yatırım iştahının artarak devam edeceğini düşünüyorum.  Halihazırda OSB’mizin 2. etap çalışmalarının başlamış olması da bunu teyit ediyor. 2. etabın tamamlanması ile parsel sayısı 48’den 76’ya çıkacak.  Yeni yatırımlarla birlikte 1200 kişilik ilave istihdam sağlanmış olacak. İnşallah biz de kredi desteği olsun, diğer talepler olsun bu etabın süratle faaliyete geçmesi için üzerimize düşeni yerine getireceğiz.  Diğer taraftan yaşanabilir bir dünya için, her yatırımda olduğu gibi bu yatırımda da sürdürülebilirlik ve çevrenin korunması hususunu göz ardı etmedik.  OSB’mizin temiz su arıtma ve biyolojik arıtma tesisi ihtiyaçlarını Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımız aracılığıyla karşıladık.  Ayrıca bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz yatırımlar için teşvik belgeleri düzenleyerek sanayicimize destek olmayı ihmal etmedik.  Tabi Trabzonlu girişimcilerimiz de bizi mahcup etmedi.

Verdiğimiz desteklerin karşılığını ülkemize fazlasıyla kazandırdı. Ben bu vesileyle Akçaabat Şinik OSB’de açılışını yaptığımız 12 fabrikamızın ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Karadeniz’in incisi Trabzon, gıdadan tarıma, su ürünlerinden turizme ülkemize kattığı değerle her daim ülkemizin gözde şehirlerinden biri oldu.  Trabzon’umuz yıllık 1 milyar doları aşan ihracatıyla, ülkemizin cari açığının azaltılmasına önemli bir katkıda bulunuyor. İşte bugün de dünyada yatırımların durduğu bir dönemde dahi sanayici hemşehrilerimiz yaptıkları yatırımlarla ülkemizin geleceğine olan güvenlerini ortaya koydular.

Tabi bu güven karşılıklı.

Biz de, AK Parti hükümetleri olarak Trabzon’umuzu yatırımlar açısından hiçbir zaman yalnız bırakmadık.

Trabzon’un çehresini değiştiren yatırımlarımızın en yakın şahitleri sizlersiniz.

Yine Bakanlığımız özelinde de önemli çalışmalara imza attık.

Son 19 yılda Trabzon’daki OSB’lerimize yaklaşık 170 milyon lira kredi kullandırdık.

Böylelikle OSB’lerin üretimdeki parsel sayısı iki katından fazla arttı.

2002’den bu yana OSB’lerimizdeki istihdam 3 katına çıktı.

Diğer taraftan Trabzon’da rekabetçiliğin anahtarı olan ar-ge kapasitesini artırmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İçerisinde kuluçka merkezlerinin de bulunduğu Teknoloji Geliştirme Bölgesinin inşaatına 26 milyon lira hibe desteği sağladık.

Bugün itibariyle Trabzon’da bulunan Ar-Ge merkezlerimizin sayısı da 2’ye çıktı.

Tabi biz bu rakamları Trabzon’un potansiyelinin çok altında görüyoruz.

Doğuştan girişimci ruha sahip bu şehrin insanın daha iyisini yapabileceğini gayet iyi biliyorum.

Bu hususta biz akademiyle, yerel yönetimlerimizle, STK’larımızla, sanayicilerimizle müşterek çalışmaya devam edeceğiz.

Trabzon’umuzun pozisyonunu güçlendirmek için var gücümüzle çalışmayız sürdüreceğiz.

Ülkemiz Milli Teknoloji Hamlesi ışığında sanayi ve teknoloji alanında bir başarı hikâyesi yazıyor.

Tabi ki bu başarılar sanayi ve teknolojiye yapılan nitelikli yatırımlar neticesinde gerçekleşiyor.

Bakınız biz iktidara geldiğimiz günden bu yana ülkemizin dört bir tarafını üretim üslerimiz olan OSB’lerle kuşattık.

Bugün OSB’si olmayan il kalmadı.

Endüstri Bölgelerimizin sayısını 23’e çıkardık.

2020 yılında pandeminin yaşattığı zorlu koşullara rağmen tarihi bir rekor olan 10 bin 472 yatırım teşvik belgesi sayısına ulaştık.

Belge sayısında bir önceki yıla göre %86’lık artış kaydettik.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri sayısı 89’a, Ar-ge ve Tasarım Merkezleri sayısı 1601’e ulaştı.

Hedefimiz ülkemizin rekabetçi gücünü yükselten bu yatırımlara devam etmek.

Çünkü biz biliyoruz ki Türkiye’nin siyasi bağımsızlığı teknolojik bağımsızlığında gizlidir.

19 yıldır ülkemize yaptığımız yatırımların olumlu neticelerini, en çok da dünyada yaşanan kriz dönemlerinde görüyoruz.

Nasıl ki dünyada yaşanan 2008 krizini ufak sıyrıklarla atlattıysak, pandeminin neden olduğu durgunluğu da büyük bir yara almadan aşacağız.

Zaten bütün göstergeler de bunu teyit eder durumdadır.

Bakınız pandeminin zirve yaptığı 2020 yılını dünyanın pek çok ülkesinin aksine büyümeyle kapattık.

2021 yılının ikinci çeyreğinde %21,7’lik rekor büyüme kaydettik.

Öngörülerimize göre bu senenin toplamını %9’luk bir büyüme ile kapatacağız.

Ayrıca ihracatta rekor seviyelere ulaşarak 200 milyar doların üzerine çıktık.

Ancak maalesef hala Türkiye’yle derdi olan bazı kesimler bu rakamları görmezden geliyorlar.

Dünya’da yaşanan krizi sanki sadece ülkemizde sıkıntı varmış gibi yansıtmaya çalışıyorlar.

Emtia fiyatlarındaki, petrol doğalgaz enerji fiyatlarındaki artışları gündeme getirerek akıllarınca bizi köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar.

Şüphesiz bu zorlu pandemi dönemini de aşacağız. Gündemi değiştirmek isteyenlere inat, rotamızı yatırım, üretim, istihdam ve ihracatta tutmaya devam edeceğiz Pandemiye rağmen ülkemize güvenerek yatırım yapan bu güzel insanlarla birlikte bu günleri de geride bırakacağız. Türkiye kendi iç dinamikleriyle dünyada yaşanan pandemi krizini aşacak donanıma ve kararlığa sahiptir. Yeter ki bu ülkeye inanarak bu ülkenin bugününe ve yarınlarına yatırım yapmaya devam edelim. Ben bu duygu ve düşüncelerle tekrar 12 fabrikamızın açılışının vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, Sanayicilerimiz tüm samimiyetimle kutluyorum.

bakan-varank.jpg

bakan-varank2.jpg

bakan-varank1.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum