Sahte Parayı Anlamanın 12 Yolu

Sahte Parayı Anlamanın 12 Yolu

1 Ocak'tan itibaren YTL'nin Y'si atılıyor. Yine TL'li günlere döneceğiz

Merkez Bankası, Türk Lirası banknotlarda bulunan güvenlik özelliklerine dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulundu.

1 Ocak 2009 tarihinden itibaren Türk Lirası banknotları cüzdana girecek. Merkez Bankası yeni banknotlarda 12 adet gelişmiş güvenlik özelliği bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, halkın Türk Lirası banknotların üzerinde yer alan güvenlik özelliklerinden kabartma baskı, gizli görüntü, holografik şerit folyo, renk değiştiren şerit, emniyet şeridi, filigran, bütünleşik görüntü, banknotların rengi ve banknotların arasındaki boyut farkına dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

BANKNOTLARDAKİ GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ
“-Kabartma Baskı: Banknotun ön yüzünde farklı yerlerde bulunur ve dokunulduğunda hissedilir.

-Gizli Görüntü: Banknota yatay konumda ve göz hizasında bakıldığında, Atatürk portresinin sağ alt köşesindeki yedigen şeklin içinde kupür değeri görülür.

-Holografik Şerit Folyo: Banknot tasarımıyla uyumlu çeşitli motiflerden oluşur. Banknota farklı açılardan bakıldığında bu motifler renkli ve parlak yansımalar verir. Dikdörtgen şekil içindeki 'TL' harfleri kupür değerine dönüşür.

-Renk Değiştiren Şerit: Banknota farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşür. Üzerinde kupür değeri ve 'TL' harfleri bulunur.

-Emniyet Şeridi: Kağıda gömülü olarak yer alır. Üzerinde kupür değeri ile 'TL' harfleri bulunur. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de kesintisiz bir hat şeklinde görülür.

-Filigran: Banknotların ön yüzünde bulunan Atatürk portresinin küçüğü ile kupür değerini gösteren sayıdan oluşur. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de görülür.

-Bütünleşik Görüntü: Banknot ışığa tutulduğunda sol üst kenarda yer alan şekiller arka yüzdeki şekillerle birleşerek kupür değerini oluşturur.

Mikro Yazı: Banknotların ön yüzünde ay-yıldız motifinin içindeki kupür değeri ve 'TL' harfleri ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarındaki 'TCMB' ibaresi mikro yazılıdır.

-Mini Yazı: Banknotların ön ve arka yüzünde mini yazılar bulunmaktadır.

-Banknotlar Arasında Boyut Farkı: Farklı değerdeki 6 banknot, 6 farklı boyuttadır. Banknotların uzun kenarlarında 6 mm, kısa kenarlarında ise ikili gruplar halinde 4 mm fark bulunmaktadır.

-Renklendirilmiş Banknot Kağıdı: Banknotlarda beyaz kağıt değil, kupürün hakim renginin tonunda açık renkte kağıt kullanılmıştır.”

PROFESYONELLER İÇİN ÖNLEMLER
Açıklamada, para ile ilgili mesleklerde çalışan profesyonellerin mor ışık (UV ışık) yardımıyla tespit edebilecekleri güvenlik özellikleri ise şu şekilde belirtildi:

“-Banknot kâğıdında bulunan ve normalde görülmeyen kılcal lifler UV ışık altında mavi ve kırmızı renkte parlama verir.

-Atatürk portresi üzerinde kupür değeri ve 'TL' harfleri belirerek kırmızı renkte parlama verir.

-Emniyet şeridinde 5-10 TL için mavi, 20-50 TL için kırmızı, 100?200 TL için sarı renkte parlama görülür.

-'Kırmızı' seri ve sıra numarasında 'canlı ve parlak kırmızı', 'siyah' seri ve sıra numarasında “sarımsı yeşil” parlama görülür.

-Banknot kağıdı UV ışık altında parlama yapmaz.”

Açıklamada, görme engelli vatandaşlar için TL banknotların farklı boyutlar ve etkin olarak kullanılan kabartma baskı motifler gibi temel ayırt edici özelliklerle güçlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, “Banknotların ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında bulunan kabartma baskılı noktalar, 5 TL'den 200 TL'ye doğru sırasıyla 1'den 6'ya kadar rakamların Braille alfabesiyle yazılı şekli olup dokunulduğunda hissedilmektedir” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haberler