Önce İş Sağlığı ve Güvenliği

Önce İş Sağlığı ve Güvenliği

Trabzon Üniversitesi, Personelini İş Kazalarına Karşı Bilinçlendiriyor

Trabzon Üniversitesi hizmet içi eğitimler kapsamında “Temel İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimi alan personellere katılım belgelerini takdim etti.

Belgelerin takdiminde konuşan Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Âşıkkutlu, “Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEM) tarafından düzenlenen ve Üniversitemiz İş Güvenliği Uzmanı Öğr. Gör. Mehmet Ali Tekincanlı  tarafından verilen eğitimlerde çalışma mevzuatı, çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, işyeri temizliği ve düzeni, iş kazaları ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar, ilkyardım, biyolojik ve psiko-sosyal risk etmenleri, iş ekipmanlarının güvenli kullanımı, iş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü gibi konular ele alındı. İş sağlığı ve güvenliği; insanın psikolojik, fizyolojik durumunun korunması ve daha iyi hale getirilmesi için büyük önem taşıyan bir uygulamadır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğine önem verilen iş ortamında çalışan insanlar, işlerinedikkatlerini artırarak daha verimli çalışacak ve hata oranı da ciddi anlamda düşecektir. Üniversite olarak sorumluluk alıp bu uygulamalarla kaliteyi ve verimliliği artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Trabzon Üniversitesi’ndeki tüm çalışanlara daha güvenli ve sağlıklı çalışma ortamı oluşturmak amacı ile gerçekleştirilen eğitimler hakkında bilgi veren Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hakan Şevki Ayvacı, “Ülkemizde ve dünyada çok sayıda iş kazası yaşanmaktadır. Yaşanan kazaların çoğuna baktığımızda belirsizlik, ihmalkarlık, dikkatsizlik ve yapılan işe bilinçsizce yaklaşılması öne çıkmaktadır.  Trabzon Üniversitesi olarak çalışan her bir personelimize değer veriyoruz. Bu kapsamda 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında her 3 yılda bir temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerimizi vereceğiz. Bu vesileyle de eğitimlerin verilmesi noktasında Üniversitemiz İş Sağlığı ve Güvenliği Öğr. Gör. Mehmet Ali Tekincanlı başta olmak üzere tüm personelimize teşekkür ediyor, herkese sağlıklı, mutlu ve iş kazalarından uzak günler diliyorum.” diye konuştu.

Trabzon Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü Öğr. Gör. Mehmet Ali Tekincanlı ise6331 sayılı kanunda çalışanların 8 saatlik Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri bulunduğunu belirterek “Koordinatörlük olarak bu eğitimleri vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. İlk aşamada Merkez Kampüsümüz içerisinde idari personellerimiz, çalışan güvenlik, temizlik, sürekli veya geçici bütün işçilerimizi kapsayacak şekilde eğitimlerimizi veriyoruz. Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin katkıları ile yaptığımız eğitimler sonundapersonelimize bugün katılım belgelerini veriyoruz. Bu eğitimler daha sonrasında akademik personelimize verilmek üzere planlanacak. Böylelikle kısa bir sürede tüm üniversite personelimizin Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri tamamlanacak. Bu eğitimlerin verilmesini planlayan ve gerekli ortamı sağlayan SEM müdürlüğümüze ve Rektörlüğümüze teşekkür ederim.”dedi.

tr116475-1.jpg

tr116506e-1.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haberler