Memur-Sen'den Açıklama

Memur-Sen'den Açıklama

Memur-Sen Akçaabat ilçe Başkanı Kemal Kocaman kaldırılan katsayı eşitsizliği ile bir kamburun giderildiğini belirtti.

Kemal Kocamanın yazılı açıklaması

Ülkemiz, 28 Şubat sürecinin dar kalıplı ideolojik kararlarının birisinden daha kurtulmuş bulunuyor. Hiçbir bilimsel ve pedagojik temeli olmaksızın, tamamen ideolojik tavırla 28 Şubat sürecinin puslu havasında getirilen ve 10 yıldır eğitimde fırsat eşitliğini örseleyen katsayı adaletsizliği YÖK’ün almış olduğu tarihi kararla kaldırıldı. Bu karar, ülkemizin normalleşmesi, demokratik ilerleyişi zorlaştıran ağırlıklardan kurtulması yolunda önemli bir adım olmuştur.

 

Katsayı adaletsizliği, 10 yıldır mesleki ve teknik ortaöğretime özelliklede İmam Hatip Lisesine ilginin azalmasına neden olmuştur.  Ülkemizde şu an için, mesleki ve teknik eğitimin ortaöğretim içerisindeki payı % 30’lar civarındadır. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bu oran yaklaşık olarak % 70 mesleki ve teknik eğitim, % 30 akademik eğitim seviyelerindedir. Katsayı adaletsizliğiyle ÖSS’de, melek lisesinde okuyan öğrenciler aleyhine 40-50 puanlık kayıplar oluşturularak eğitim sistemimizin kimyası değiştirilmiştir. Katsayı adaletsizliği nedeniyle meslek lisesinden yüksek öğrenime geçişin zorlaşmış olması nitelikli öğrencilerin meslek liselerine yönelmesinin önüne geçmiş, bu da meslek liselerinde eğitimin niteliğinin düşmesine neden olmuştur. Meslek liseliler ÖSS’de 30 matematik sorusundan, 2004’te 1.12, 2005’te 0.98, 2006’da 2.51, 2007’de 2.34 ortalama soru çözebilmişlerdir.

 

Eğitimciler Birliği Sendikası olarak 1999 yılından beri katsayı adaletsizliğinin giderilmesi için bıkmadan usanmadan mücadele ettik. Hiçbir zaman umudumuzu yitirmemdik. Toplumsal tepkiyi odaklamak için imza kampanyaları düzenledik. Sonunda hak yerini buldu. Milletimizin ekseriyetinin özlemle beklediği uygulama gerçekleşmiş oldu.

 

Bugün katsayı adaletsizliğinin kaldırılarak meslek liselerinin önünün açılmış olmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Bundan böyle mesleki eğitime olan ilgi yeniden canlanacak, mesleki eğitimin niteliği artacaktır.  Bu karar her yönüyle çok önemli bir karar olmuştur. Milletimize hayırlı olsun.

 

Kemal Kocaman

Akç. Eğitim Bir Sen Temsilcisi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Haberler