Mamografi Hizmette

Mamografi Hizmette

Akçaabat Devlet Hastanesi'ne kalitesini hergeçengün artırıyor.

Akçaabat Devlet Hastanesi'ne alınan mamografi cihazı hizmete girdi.

 

Hastane başhekimi Dr. Hasan Akyüz, yaptığı açıklamada, hastaneye çevre ilçelerden gelen hastaları da dikkate alarak mamografi cihazı satın aldıklarını söyledi.

 

 

Alınan cihazla birlikte hastalara daha iyi hizmet vereceklerini belirten Akyüz, ''Nüfusa paralel olarak ihtiyaçlar da artıyor. Modern cihazlarla halka daha iyi hizmet vermeye çalışıyoruz. Kurmuş olduğumuz mamografi ünitesi sayesinde hastalarımızın farklı hastanelere giderek zaman ve iş kaybını önlemiş oluyoruz'' dedi.

 

Mamografi hakkında bilgi veren Akyüz, şöyle devam etti:

''Meme kanseri ülkemizde kadınlarda görülen kanserler arasında ilk sırada yer alır. Her 9 kadından birinde meme kanseri geliştiği bildirilmiştir. Mamografi taramalarının yaygınlaşmasıyla birlikte ilerlemiş meme kanseri görülme oranı yarı yarıya azalmış kanseri erken dönemde yakalama şansı da iki misli artmıştır. Böylece meme kanserine bağlı ölümler de önemli oranda azalmıştır Meme kanseri erken teşhis edildiğinde yüzde yüz şifa sağlayabilmektedir. Bunun için kadınlarda belli aralıklarla tarama önemlidir. Mamografi, göğüs içerisindeki değişiklikleri kadının kendisi ya da doktoru tarafından hissedilemeyecek kadar küçükken bile görüntüleyebilir.''

 

Akyüz, her kadının 35-40 yaşları arasında bir kez, 40-50 yaş arasında iki yılda bir kez, 50 yaş ve sonrasında yılda bir kez mamografik olarak tetkiki önerildiğini, ailede ise meme kanseri hikayesi varsa ilk kontrol mamografisi yaşının 30 olması gerektiğini kaydetti.

Mamografi cihazını yaklaşık 50 bin liraya mal olduğu öğrenildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haberler