Karar Veriliyor

Karar Veriliyor

Anayasa Mahkemesi, taplam 1145 belediyenin kapatılmasını öngören yasanın bazı hükümlerinin iptali istemiyle açılan davayı bugün esastan görüşecek.

            Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı Yasa'nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davayı, esastan görüşmeye bugün başlayacak.

 

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü ve bazı bakanlık yetkilileri ile Belediyeler Birliği Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu davayla ilgili sözlü açıklamalarda bulunmak üzere Anayasa Mahkemesi'ne geldi.

 

Yüksek Mahkeme heyeti sözlü açıklamaları dinledikten sonra davayı esastan görüşmeye başlayacak. Anayasa Mahkemesi heyeti, ''Yürürlüğü durdurma'' istemini de esas inceleme aşamasında karara bağlayacak.

 

CHP, ''Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle dava açmıştı.

 

İptali istenen hükümler arasında, bazı ilçelerin mahalle statüsüne dönüştürülmesini düzenleyen 1. maddesinin bazı fıkraları ile ''Katılma, bağlanma, sınır dışına çıkarılma ve isim değişikliği'' başlıklı 2. maddesinin bazı fıkraları da bulunuyor.

 

İlçemizde 2 binin altında nüfusu bulunan Adacık ve Şinik belediyeleri verilecek kararı meakla bekliyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Haberler