Kalandar Kısıtlı kutlandı

Kalandar Kısıtlı kutlandı

Kalandar Kısıtlı kutlandı

Kalandar Kısıtlı kutlandı

Rumi Takvim’in yılbaşı gecesi olan Kalandar, bölgemizde olduğu gibi Akçaabat’ta da  geleneklere uygun olarak kutlandı. Çoğunluğunu çocukların oluşturduğu bu yılki kalandar kutlamaları geçmiş yıllara nazaran sönük geçti. Pandemiye rağmenkutlamalar renkli görüntülere sahne oldu.

Belediye personelinden Sürpriz
Kalandar gecesi dolayısıyla Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ve Başkan Yardımcısı Serkan Özdemir’in evlerinin kapısına kalandar çantası asıldı.

kalandar-gelenegi-surdu.jpg

Kalandar nedir?

 

Kalandar, Trabzon ve civarında hem Miladi takvime göre 14 Ocak'a denk gelen Rumi yılın ilk gününü hem de mahalli takvimde yılın ilk ayı olan ocak ayını tanımlamak için kullanılan terimdir. Trabzon'un kendi içindeki yörelerde de Kalandar adetleri değişir. Kalandar sabahı, güneş doğmadan evdekilerden biri kalkar, evin her tarafına su serper, mısır haşlar ve evdeki çocuklara yedirir. Rızık meleklerinin evi ziyaret edeceği inancıyla tüm kapılar açılır. Kalandar gecesi köyün çocukları çeşitli tekerlemeler ve türküler eşliğinde horon oynar, ev ev gezerek kapıya iplere bağlı torbalar bırakır ve kuruyemiş, çikolata, meyve gibi yiyecekler toplar. Ayrıca, ayı ve şeytan gibi korkutucu kıyafetler giyerek gidilen evdeki çocukların korkutulması amaçlanır.

 

Kalandar'ın Latince'de takvim anlamına gelen Calandae'den geldiği tahmin edilmektedir ve yüzyıllardır yörede Kalandar gecesi geleneği devam ettirilmektedir. Bazı kaynaklar da Kalandar'ın bölgede yerleşik Hristiyanlardan kalma bir gelenek ve Cadılar Bayramı'nın Anadolu'daki uyarlaması olduğunu belirtmektedir.

Video:2015 Kalandar

Bu haber toplam 3993 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum