Esnafa Kriz Anlatıldı

Esnafa Kriz Anlatıldı

Akçaabat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin yaptığı toplantıda esnafın durumu masaya yatırıldı. “Esnaf Kredileri ve Sorunları” konulu toplantıda konuşan Kooperatif Başkanı Osman Zeki Alşan, esnafın yükünün gün geçtikçe

Akçaabat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin yaptığı toplantıda esnafın durumu masaya yatırıldı. “Esnaf Kredileri ve Sorunları” konulu toplantıda konuşan Kooperatif Başkanı Osman Zeki Alşan, esnafın yükünün gün geçtikçe ağırlaştığını ve esnafın tahammül gücünün sınıra ulaş-tığını belirterek, devletin esnafa karşılıksız ya da düşük faizli ve uzun vadeli kredi vermesini istedi.

Esnaf Lokali’nde kalabalık bir esnaf topluluğunun katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak Halk Bankası Akçaabat Şubesi Müdürü Suat Akıncı, bankanın kooperatifin kefaletiyle verdiği kredilerle ilgili olarak bilgi sundu.

Güncel ekonomik durumun bir değerlendirmesini yapan Kooperatif Başkanı Osman Zeki Alşan ise şunları söyledi:

“Amerika'da başlayıp sonra Avrupa ve İngiltere'ye sıçrayan ve tüm dünyayı saran kriz ülkemizi de etkisi altına almıştır.  Zaten işsizliğin kol gezdiği piyasaları daha zor günler bekliyor.      

Esnafın yükü gün geçtikçe artmak-tadır. Kiralar anormal seyretmekte;  elektrik,   telefon,  Bağ-kur primleri ve tüm giderler arttıkça esnafın tahammül sınırları zorlanmaktadır. Esnafımızın memura, işçiye ve çiftçilerimize verdiği veresiyeler esnaftan halkımıza açılmış bir kredidir. Çiftçimizin ürününün yeterli para etmemesinin sıkıntısını esnaf çekmektedir. Böylece veresiyelerini tahsil edememekte, bu yüzden banka kapılarında kredi almak için uğraş-maktadır. Biz de Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak esnafımıza yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat esnafımızın kazandığı para ödediği faizlere artık yetmemektedir. Esnafımıza faizsiz veya çok düşük faizli uzun vadeli kredi imkânını devletimizden bekliyoruz. Esnafımıza can suyu gibi gelecek bu krediyi esnafımız hak etmiştir.

Her esnaf ekonominin ülkeye yayılmış kökleri gibidir. Eğer bu kökleri sağlıklı koruyamaz ve kollamazsak kökleri kuruyan ağaç nasıl ayakta duramazsa esnafı çöken ekonominin de ayakta kalması çok zordur. Amerika'da zamanında verilmeyen para sonradan verilince piyasalara çok da faydası olamadı.

Kaygan bir zeminde hareket eden, para kazanmaktan ziyade ayakta durma mücadelesi veren esnafın çok iyi hesap yapması, tasarruf tedbirleri uygulaması gerekmektedir. İşletmelerin sağlıklı faaliyet göstermesi, ayakta kalabilmesi açısından bu tasarruf tedbirlerinin her esnaf tarafından disiplinle uygulanması önemlidir.

Kullandığı telefondan elektriğe, hatta içtiği sigaraya kadar tasarruf yapması gerekir. Harcamalarına çok dikkat etmeli, hesabını tekrar tekrar yapmalıdır. Bu ortamda en az faiz ödeyen,  en çok para tasarruf edebilen, istikrarlı olup işiyle en çok ilgilenen,  zamana ayak uyduran ve işini geliştirebilecek esnaf ayakta durabilecektir.

Toplum olarak lüks harcamaya çok düşkünüz. Gelirimizin çok üzerinde yaşıyoruz. En lüks araçlar, en son model telefonlar kullanıp büyük alışveriş merkezlerinden alışveriş yapmayı seviyoruz. Üretmeden tüketiyor; bir kişi çalışıp 5-6 kişi yiyoruz. Paranın yetmediği yerde kredi kartları son limitine kadar zorlanmakta, sonunda ise çare-sizlik içinde çırpınmaktayız.

Dövizin ve faizin dengesiz hareketleri esnafı çok olumsuz etkilemekte, her gün ve her saat sıkıntıyla, stresle yaşanmaktadır. Gecesi, gündüzü ve mesaisi olmadan, tatili ve gezmeyi bilmeden canla başla dükkânını çalıştıran esnaf emeğinin karşılığını hiç alama-maktadır.

Beş on esnafın bir araya gelip işlerini büyütmelerinin zamanı gelmiş geçi-yor. Aynı iş dalındaki esnafların sermayelerini ve işlerini birleştirip kapasitesi büyük işletmeler kurmaları çok önemlidir. Çünkü küçük dükkânların büyük alışveriş yerleriyle rekabet etme şansı hiç yoktur. Eğer birleşip güçlenirsek rekabet eder ayakta kalırız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Haberler