Dikkat; Hırsız Var

Dikkat; Hırsız Var

Trabzon Şehir Merkezine MOBESE kuruldu, Hırsızlar ilçelere yöneldi.

Akçaabat Emniyet Müdürlüğü Trabzon şehir merkezine kurulan MOBESE nedeniyle hırsızların ilçelere yöneldiklerini,  şehir merkezine en yakın olan ilçemizin de bundan etkilendiğini ifade ederek  vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.

 

Yetkililer, tatile çıkan ailelerin bir lambayı açık bırakmasını, kapının önünde ayakkabı bırakmalarını ve evlerini sürekli bir yakınlarına kontrol ettirmelerini istedi.

 

İşte alınabilecek önlemlerden bazıları şöyle:

 

-Balkon kapısı ve pencerelerinin sağlam demir parmaklıklı olmasına dikkat edilmeli.

 

-Kapılarda çift kilit bulundurulmalı ve geceleri kapı arkalarındaki emniyet zinciri takılı olmalı.

 

-Vatandaşlar evlerini gece kısa süreli terk edeceklerse muhakkak bir lambayı yanık bırakmalı.

-Apartman giriş kapıları dışarıdan aydınlatılmalı.

 

-Apartman sakinleri, yönetici ve özellikle kapıcının apartmana giren çıkan yabancılara karşı duyarlı olmalı.

 

-İş yerlerinin kapılarına kilit takılmalı ve camlarının kepenk ve demir parmaklık ile muhafaza altına alınmasına dikkat edilmeli.

 

-İş yeri sahipleri işe alacakları şahıslar hakkında bilgi toplamalı ve kişiyi mahalli polis birimine bildirmeli.

 

-Eğer binada ev ile apartman giriş kapısı arasında bir diafon sistemi ve otomatik kapı açma düğmesi mevcut ise zili çalarak makul olmayan bir sebeple içeri girmek isteyen yabancılara kapı açılmamalı. Zile yanlışlıkla bastıklarını söyleyen yabancılar için kapı açılmamalı.

 

-Yeni bir eve taşınıldığında evle ilişkisi olan bazı kişilerde hala evin anahtarlarının olması ihtimaline karşı mutlaka kilitler değiştirilmeli.

 

-Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırırlar. Kıymetli eşyalar evin daha değişik yerlerine saklanmalı.

 

-Hırsızlar öncelikle elektrik ve su faturası gibi evraklarla posta kutusu dolu daireleri seçerler. Tatile gidildiğinde veya eve uzun süre gelinmeyecekse posta kutusunun anahtarı komşuya bırakılmalı.

 

ÖNLEMLERE RAĞMEN HIRSIZLIK OLURSA

 

Emniyet yetkilileri, vatandaşların aldıkları tüm önlemlere rağmen yine de hırsızlıkla karşılaşmaları durumunda en kısa sürede hiç bir şeye dokunmadan 155 Polis İmdat Hattının aranmasını istediler.

 

Yetkililer, vatandaşların eve geldiklerinde camın kırıldığını ya da kapının aralık olduğunu fark etmeleri durumunda, hırsızların hala içerde olabileceğini düşünerek eve girmemelerini ve derhal polisi arayıp, gözetlemeye devam etmelerini önerdi.

 

Gecenin ortasında ayak sesleri duyarak uyanan vatandaşlara da tavsiyelerde bulunan yetkililer, böyle bir durumla karşılaşan vatandaşların “ne yatmaya devam ederek uyuyormuş gibi yapmaları, ne de hırsıza karşı koymaları gerektiğini, her iki davranış şeklinin de riskli olduğunu vurguladı. Yetkililer, vatandaşların ışığı yakarak ve hareket ederek çok ses çıkarmaları gerektiğini, yalnız olsalar bile hayali arkadaşlarıyla yüksek sesle konuşuyormuş gibi yapmalarını tavsiye etti.

 

KOMŞULUK İLİŞKİLERİ ÖNEMLİ

 

Evde alınan önlemler kadar komşuluk ilişkilerinin iyi olmasının da hırsızlar için caydırıcı olacağını ifade eden emniyet yetkilileri, apartman sakinlerinin birbirlerini uyarma ya da yardım istemek için dahili sistemden konuşabilmelerine imkan sağlayan cihazlar taktırmalarını tavsiye etti.

 

Mahalle sakinlerinin şüpheli şahısları her an “155 Polis İmdat” hattına bildirmeleri gerektiğine işaret eden yetkililer, evdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığını hatırlatarak, bu şekilde eşya taşıyanların hemen polise bildirilmesini istedi.

 

“Eğer siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onların da sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız” ifadesini anımsatan yetkililer, evde çok zaman geçiren vatandaşların çevreyi gözlemlemelerinin semt güvenliği için yararlı olacağını belirtti.

 

Emniyet yetkilileri, yalnız yaşayan kadınlara da kapı ve telefon rehberinde adlarının ilk harfi ile soyadlarının tamamını yazmalarını tavsiye ederek, böylelikle yabancı birinin o adreste oturan kişinin kadın mı, erkek mi olduğunu anlayamayacağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Haberler