Akçaabat’ta Horon Kursları Başladı

Akçaabat’ta Horon Kursları Başladı

Akçaabat’ta Horon Kursları Başladı

Akçaabat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü koordinesinde, Akçaabat Folklor Derneği bünyesinde horon kursu başladı.

Kültür Sanat ve Turizm Şehri Akçaabat adına yakışır faaliyetleri ardı ardına hayata geçirmeye devam ediyor. Şehrin Kültür Sanat Hayatına büyük katkılar sunan Akçaabat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü son olarak Akçaabat Folklor Derneği Bünyesinde halkoyunları kursuna başladı.

Konu ile ilgili konuşan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim “Karadeniz Bölgesinde horonu ilk olarak disipline eden ve dünyaya tanıtan şehir Akçaabat’tır.  Akçaabat Horonu diğer yörelerden farklı olarak daha çeşitli ve zengin figürlerle oynanmaktadır. Horon yörenin vazgeçilmez değerlerinden biridir. Yayla şenliklerinde, düğünlerde, asker uğurlamalarında birlikte olmanın ve coşkunun ortak paydası olmuştur hep. Yürekler gerek davul zurna gerekse kemençenin o büyülü tınısıyla kendinden geçer adeta. Her sene düzenlenen ve halk danslarının kaynaştığı ‘Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali’ kapsamında en büyük horon halkası Akçaabat'ta kurulur. Festivale katılan yerli ve yabancı tüm insanlar el ele eşlik ederler bu coşkulu halkaya. Tüm bu güzelliklere sahip, şehrimizin en önemli değerlerinden olan, horonumuzu gelecek kuşaklara aktarabilmek adına Kültür Müdürlüğümüz organizesinde Akçaabat Folklor Derneği bünyesinde horon kursumuzu başlattık. Amacımız gençlerimize halkoyunlarının öğretilerek, yetiştirilen öğrencilerle gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında Akçaabat kültürünün tanıtılmasıdır.” dedi.

horon-kursu-1jpg.jpg

horon-kursu.jpg

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.