3 Konu Netleşti

3 Konu Netleşti

Akçaabat Kent Konseyi ve Akçaabatlılar Vakfı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu ziyaret etti.

Akçaabat Kent Konseyi ve Akçaabatlılar Vakfı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu ziyaret etti.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait Meydan’da bulunan taş binada 08 Haziran  Salı günü öğle saatlerinde gerçekleşen ziyarete; Akçaabat Kent konseyi Başkanı Mehmet Salih Köse, Akçaabatlılar Vakfı Başkanı Yaşar Erbaşaran ve Akçaabat Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri yer aldı.

Akçaabat ile ilgili gündeme gelen konularda ve Akçaabat sorunlarını istişare etmek amacıyla randevu talep ettiklerini ifade eden Akçaabat Kent Konseyi başkanı Mehmet Salih Köse “ Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu yoğun programına rağmen bizlere vakit ayırdı. Kendisi ile son zamanlarda gündeme gelen Trabzon üniversitesinin taşınması, Güney Çevre Yolu ve Akçaabat Katlı Otopark projeleri başta olmak üzere birçok konuda istişare ettik. Başkanımızın çalışmalarını ve yapacak olduğu çalışmaları dinleme fırsatımız oldu. Trabzon Üniversitesi konusundaki görüşleri, Güney Çevre Yolu konusundaki gayretleri ve Akçaabat Katlı Otopark projesi konusundaki müjdeleri konusunda kendisine teşekkür ediyoruz.” Dedi. 

Ziyaret ile ilgili düşüncelerini ifade eden Akçaabatlılar Vakfı Başkanı Yaşar Erbaşaran “ Büyükşehir Belediye Başkanımız Akçaabat için olmazsa olmaz diye nitelendirdiğimiz konularda önemli açıklamalar yaptı. Trabzon Üniversitesiyle ilgili açıklamaları bizleri ziyadesiyle memnun etti. Akçaabat’a yapılacak olan otopark, Akçaabat’ın kanayan yarası olan otopark sorununu önemli ölçüde rahatlatacak. Buna ilaveten Güney Çevre Yolu projesi hayata geçerse Akçaabat uzun vadede trafik konusunda çözüme kavuşmuş olacak. Akçaabat için, Akçaabat’ın yararına hizmet eden, gayret gösteren herkese şükranlarımızı sunuyorum.” Dedi.

Trabzon Üniversitesi ‘nin ana kampüsünün Akçaabat sınırları içerisinde olması gerektiği konusunda bir tereddütün olmadığını ifade eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu “Akyazı’da bulunan ve daha önce özel bir üniversite için ayrılan 90 dönümlük alan Trabzon Üniversite’sine tahsis edildi. Trabzon üniversitesinin ana kampüsünün yeri ile ilgili bir tereddüt yok. Kanunda Trabzon Üniversitesinin ana yerleşkesinin Akçaabat sınırları içerisinde olacağı belirtilmiştir. Bu kuruluş kararnamesinde yazar. Dolayısıyla elbette ki üniversitenin merkezi Akçaabat’tır. Ama bu üniversitenin başka yerlerde fakülte yüksekokul açmayacağı anlamına gelmez. Ama ana kampüsün, merkezin, rektörlüğün olduğu bina mutlaka bence de kanunen de olması gereken Akçaabat’ta olmasıdır. Bunun ötesinde diğer ilçelerde bana sorarsanız Beşikdüzü’nde veya diğer ilçelerde Trabzon üniversitenin bir meslek yüksekokulu veya 4 yıllık fakülteleri açılabilir. Bu normal ve olması gerekendir. Trabzon üniversitesi Batıya doru genişlemelidir. Bu bana göre daha mantıklı ve olması gerekendir. Akyazı’da bahsedilen alan çok küçük bir yer. Burası 90 dönüm çok eğimli alan. Bu alan teraslama yapılarak kullanılabilir ancak. Dolayısıyla alanın hepsi de kullanıma elverişli değil. Bu alan Trabzon Üniversitenin büyük kampüsünün ihtiyacını görebilecek büyüklükte bir yer değildir. Daha büyük alanlarda daha büyük üniversite kurulması için bir komisyon kurulmuştu. Bu komisyon yer araştırması yapmıştı ve iki üç yer tespit etmişti.” Dedi.

Güney Çevre Yolu projesinin Akçaabat Geçişi için kolların sıvandığını ifade eden Başkan Zorluoğlu “Güney Çevre Yolu projesinin Akçaabat Geçişi için projeyi bakanlığımız yapıyor. Biz de bu konuyu sürekli takip ediyoruz. Proje ilerliyor. Akçaabat sahilinden yol geçilmesin diye hepimiz mücadele etmiştik. Bu konuda başarılı olduk ve rota güneye çevrildi. Güney Çevre Yolu çok büyük bir proje. Ama bu projenin Akçaabat Geçişi için kolar sıvandı. Proje çalışmaları hızla ilerliyor. Ankara ziyaretlerimde bu konu ile yakından ilgileniyorum.” Dedi.

 

Akçaabat Katlı Otopark ve Kadınlar Pazarı İnşaatının Temmuz ayında ihale edileceğinin müjdesini veren Zorluoğlu “Akçaabat’ın en büyük sorunu olarak görünen otopark sorununu çözmek için söz verdiğimiz gibi Akçaabat’ta Kadınlar Pazarı ve Katlı Otopark Projesini 14 Temmuz 2021 de ihale edilecek. Burada yapılacak olan otoparkta yaklaşık 216 araç kapasitesi olacak. Üzeri de Pazar yeri olarak yerli üreticilerimizin hizmetine sunulacak. İçerisinde 4 tane depo 14 tane dükkan olacak. Arkadaşlarımız çok modern bir proje hazırladılar. Akçaabatlı hemşehrilerime hayırlı olsun.” Dedi.

trabzon-kent-konseyi2.jpg

trabzon-kent-konseyi1.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.