Ek Yerleştirmeler Başlıyor

Ek Yerleştirmeler Başlıyor

ÖSYM'nin boş kalan 100 bin kontenjan için ek yerleştirme yapacağı açıklandı.


Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi, üniversitelere açık kalan 100 bin kontenjan için ek yerleştirme yapılacağını açıkladı. Üniversite kayıtlarının ardından boş kalan 100 bin kontenjan için ÖSYM ek yerleştirme yapacağını açıkladı. Yaklaşık 100 bin üniversite adayı ek yerleştirme ile yeni bir şans arayacak.

Adaylar, 2011- ÖSYS ek yerleştirme tercihlerini, 3-6 Ekim arasında başvuru merkezleri aracılığıyla veya internet üzerinden bireysel olarak yapacaklar. Yetkililer başvuru süresinin kesinlikle uzatılmayacağı kaydedildi. Adaylar, tercihlerini başvuru merkezi aracılığıyla yaptıklarında 3 TL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyecekler.

2011-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu, 29 Eylül 2011'de ÖSYM'nin http:// www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacak. Tercih işlemlerinin başlayacağı 3 Ekim 2011'e kadar zorunlu hallerde kılavuzda değişiklik yapılabileceği yetkililerce dile getirildi. Ek yerleştirme, kazandığı halde kaydını yaptırmayan öğrencilerle yeni açılan fakültelerin sağladığı kontenjanlardan oluşuyor.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Okan Üniversitesi Sınav Koordinatörü Oktay Aydın, adaylara şu bilgileri verdi: "Ek yerleştirme, yaklaşık 100 bin gence daha üniversiteli olma şansı tanıyor. Ek yerleştirme, merkezi yerleştirmeye başvuran fakat yerleştirilemeyen, açık öğretimin kontenjansız bölümlerine yerleştirilmiş, sınavsız geçişle herhangi bir ön lisans programına yerleştirilmiş, özel yetenek sınavıyla bir programa yerleştirilmiş öğrencileri kapsıyor."

Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: "Ön lisans programları (2 yıllık bölümler), tüm okul türleri ve alanlardaki öğrenciler tarafından tercih edilebilir. Bu bölümleri tercih ederken adaylar, programın hangi puan türüyle öğrenci kabul ettiğine dikkat etmeliler" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Eğitim