• BIST 95.852
 • Altın 190,949
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Trabzon 17 °C

Ak Partili Yılların Değerlendirme Toplantısı

Ak Partili Yılların Değerlendirme Toplantısı
AK Parti Akçaabat İlçe Başkanlığı tarafından ‘AK Partili Yılların Değerlendirme Toplantısı’ düzenlendi.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CMK Kapsamındaki Tahliyelerin Ardından Yaşanan Süreçle İlgili Olarak, 'Allah Aşkına, Tahliyesi 31 Aralıkta Olacağı Belli Olan Dosyaları 6 Senedir Elinden Çıkar Diye Kanun Çıkmış, Size Mühlet Vermişler, 'Bunları Temizleyin' Diyor Yasama Organı, Niye Temizlemediniz? Elinizi Tutan mı Vardı' dedi.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir  Bozdağ , CMK kapsamındaki tahliyelerin ardından yaşanan süreçle ilgili olarak, 'Allah aşkına, tahliyesi 31 Aralıkta olacağı belli olan dosyaları 6 senedir elinden çıkar diye kanun çıkmış, size mühlet vermişler, 'bunları temizleyin' diyor yasama organı, niye temizlemediniz? Elinizi tutan mı vardı' dedi.

Bozdağ, partisinin Akçaabat İlçe Başkanlığınca    Kültürpark'ta  düzenlenen 'AK Partili Yılların Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, çıta aşağıdayken hizmet yapmanın kolay olduğunu belirterek, 'Çıtayı yükseltince, onu yukarda tutmak, üstüne koymak zor. Ama zoru başarmak da bizim işimiz. Biz bunun için varız' diye konuştu.

Türkiye'nin siyasal geçmişine bakıldığında, korkuların gölgesinde yürüyen bir siyaset görüleceğini ifade eden   
Bozdağ  , 'Bir partiyi görürsünüz, bölünme korkusunu sürekli insanların kafasına hançer gibi sokar, yüreğine, beynine sokar. Düşmanlıkları törpüler. Bir başkasına bakarsınız, 'laiklik gitti, irtica geldi, şeriat hortladı', bir başka korku. Bir başkası etnik bir takım şeyleri kaşıyarak başka korkular. Bir başkası Alevi-Sünni çatışması, başka korkular. Bütün bu korkularla esasında rehin alınmak istenen milletin hür iradesidir, milletin bugünü ve geleceğidir. Birileri bu milletin sırtında boza pişirmek için sürekli korkuları pompaladılar' dedi.

'Biz sadece Allah'tan korkar, onun önünde eğiliriz. Sadece milletten korkarız, milletimizin önünde eğiliriz' diyen   
Bozdağ  , şöyle devam etti:

'Milletin bize verdiği emaneti Ankara'da hiç kimseyle asla paylaşmayız, paylaşmadık da. Onun için yolumuza devam ettik. Bir takım korkuları pompalayanlara 'eyvallah' demedik. Çünkü biz yola çıkarken hepsine meydan okuyarak yola çıktık. Sonuçta Türkiye'nin yolunu açtık. Bugüne kadar milletimizin konuşmadığı pek çok konu artık konuşulur oldu, tartışılır oldu. Dün ayıplanan şeyler bugün normal bir zeminde tartışılabilir oldu. Eğer Türkiye bugün konuştuklarını 20 sene önce konuşabilseydi, tartışabilseydi, bugün Türkiye'nin gücü bugünkünün belki 20 misli daha fazla olurdu. Ama konuşturmadılar, susturdular, korkuttular. Zemin ve imkan hazırlamadılar. Artık millet konuşacak. Her yerde, her sorununu konuşacak. Herkesten hesap soracak. Hiçbir korkuya da asla esir olmayacak. Siyaset bundan sonra düdüğü çalanların değil, sadece milletin huzurunda esas duruşa geçecek.'

Bozdağ, Türkiye'de demokrasinin en önemli sorunlarından birisinin 'muhalefet sorunu' olduğunu vurgulayarak, 'Bizde muhalefet yok. Resmi ağızla konuşan siyasi partiler var. Milletin ağzıyla konuşan, gözü milletin gözünde olan, eli milletin elinde olan, kulağı milletin kulağında olan bir muhalefet yok. Bizim muhalefetimiz geleceğin Türkiye'sini konuşmuyor. Umudu konuşmuyor, büyüyen Türkiye'yi konuşmuyor, 60'ları, 70'leri konuşuyor. 19. yüzyılın jargonuyla konuşuyor' ifadelerini kullandı.

- 'BUNDAN SONRA İFTİRALARA HAZIR OLUN'-

Seçimin yaklaştığını anımsatan 
  Bozdağ  , 'Bundan sonra iftiralara hazır olun. Çok alengirli, allanmış pullanmış iftiralara hazır olun. Bol bol iftira dinleyeceksiniz. Halbuki iktidara talip olanların, çamur atarak değil, ortaya proje koyarak, program koyarak, umudu büyüterek geleceğe talip olmaları lazım. Ama bizim ülkemizde böyle bir şey yok. Çünkü 1960'ların jargonuyla konuşan siyaset ancak kavga ve iftira üretiyor, kin ve nefret üretiyor, başka bir şey üretmiyor. Ama  AK Parti  hizmet üretecek, umudu büyütecek, geleceğin Türkiye'sini, 2023'ün Türkiye'sini biz konuşacağız. Onlar varsın iftiraları konuşsun' diye konuştu.

Yol kesmek için işbirlikleri de görüleceğini dile getiren   
Bozdağ,   'Belediye seçimlerinde gördünüz. Bizim kaybettiğimiz yerde biz kazanana kaybetmedik. Bütün ittifaklara kaybettik. Ama kazandığımız yerlerde de millet ittifakı bize iktidarı getirdi. Boşuna uğraşıyorlar. Tayyip Erdoğan'ı bunların hepsi bir araya gelse yıkamazlar, yenemezler, başaramazlar. Sebebi, Tayyip Erdoğan'ı buraya masa başı mühendislik yapanlar değil, piyasaya kaset sürenler değil, manşetle lider değiştirenler değil, zindanlardan dualarıyla siz getirdiniz, millet getirdi. Hepsi bir araya gelseler, güreş tutsalar   AK Parti 'yi  yenemezler. Bizim dayımız millettir. Dayısı millet olana kimin gücü yeter' dedi.

Partililerden, bu seçimde daha öncekilerden daha fazla çalışmalarını isteyen
Bozdağ, 'Bu ülkenin demokrasiyle Cumhuriyetin niteliklerini taçlandırmaya, anayasasını her türlü vesayetlerden kurtarıp milletin arzu ettiği bir anayasaya dönüştürmeye, Türkiye'nin her alanda önünü, ufkunu açmak için yapacağımız çok ama çok daha önemli işlerimiz var. Onun için bu seçimde daha güçlü gelmek zorundayız. Eğer 330'un altında bir güçle gelirsek bunların büyük bir kısmını yapma imkanını, Türkiye'nin geleceğini milletin iradesine göre şekillendirme imkanını kaybederiz. O nedenle AK Parti, 360 ile daha fazla milletvekili kadrosuyla Türkiye'nin geleceği için eskisinden daha güçlü iktidara gelmeye mecburdur' diye konuştu.

- 'AK PARTİ'Yİ YIPRATMAK İÇİN BAĞIRIYORLAR'-

Bekir    
Bozdağ,    CMK kapsamındaki tahliyelere değinerek, şunları söyledi:

'Hemen 
   AK Parti'yi  yıpratmak için bağırıyorlar. 'Katilleri, tecavüzcüleri, teröristleri serbest bıraktılar' diye. AK Parti serbest bırakmış gibi iftiralarla ortalığı karartıyorlar. Niçin, çünkü bu millet katillerin, tecavüzcülerin, teröristlerin serbest bırakılmasından hoşlanmaz. 'Biz bu işi   AK Parti  'ye yıkarsak, faturayı Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarına kesersek milletin muhabbetini koparmış oluruz, oyları başka taraflara aktarabilmiş oluruz'. Bütün kadro koro halinde bunu seslendiriyor. Bu büyük bir çarpıtmadır.

Tutuklamayla ilgili CMK Kanununun 102. maddesi ve CMK, 2004'te 
   TBMM 'den geçti. Eskiden tutuklama sınırsızdı. Şimdi sınır koyduk. Tutuklama sınırsız olunca mahkemeler,   Yargıtay   yavaş işleyebilirdi, gevşek davranabilirdi. Sınırı kaldırınca geçiş için süreye ihtiyaçları vardı. Biz dedik ki '1 Nisan 2008'e kadar size süre veriyoruz'. Ne zaman yürürlüğe girdi kanun, 1 Haziran 2005'te. Ne zaman çıktı, 2004'te. 2008 geldi, dosyalar bitmedi. Bu sefer 31 Aralık 2010'a kadar süreyi bir kez daha uzattık.

'Elinizdeki dosyaları temizleyin' dedik. Toplam 6 yıl yaptı. Bu kanun 2004'te çıktı, '31 Aralık 2010'a kadar biz ellerinizdeki dosyaları temizleyin' dedik.  Yargıtay  Başkanı açıklıyor, bin 200 civarında dosya. Adalet Bakanı açıklıyor, bin 300 civarında dosya. Peki Allah aşkına, tahliyesi 31 Aralıkta olacağı belli olan dosyaları 6 senedir elinden çıkar diye kanun çıkmış, size mühlet vermişler, 'bunları temizleyin' diyor yasama organı, niye temizlemediniz? Elinizi tutan mı vardı?'

Yargıtayda eğer dosyalar geliş tarihine göre öne alınsa hiç itirazı olmayacağını anlatan
Bozdağ, 'Bu dosyalar geç geldi, sıra gelmedi derim. Öyle bir şey var mı, yok. Tahliyelere bakın, bir tanesi, hangi suçu işlerse işlesin hiç önemi yok, 1996'da tutuklanmış, bir diğeri 1998'de, bir diğeri 2000'de. Allah aşkına, siz bir vatandaşınızı 'suç işledi' isnadıyla 1996 yılında tutukluyorsunuz, yargılıyorsunuz, 15 yıl olmuş. Mahkemeleriniz 'sen suçlusun' diyemiyor, 'sen suçsuzsun' diyemiyor, ama 'kodeste yatacaksın' diyor. Böyle bir hukuk devleti olabilir mi' dedi.

- 'BİZ BİLİYORUZ ORADA İŞLERİN NASIL İŞLEDİĞİNİ'-

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Dosyaları temizlemediler, niçin?
Yargıtay Başkanı açıklıyor. Ben dedim ki 'Sayın Başkan, eğer Yargıtay üyeleri isterlerse bu dosyaları derhal gündeme alıp sonuçlandırabilirler. Hizbullah sanıklarının dosyalarını derhal sonuçlandırabilirler. Bir saat sonra Hizbullah sanıkları dosyasını pekala görüşebilirler'. Buna ne anayasada ne yasada engel yok. Biz biliyoruz orada işlerin nasıl işlediğini. Bakın   Yargıtay   nasıl hızlı işliyor bir örnek vereyim,  İlhan Cihaner, Erzincan  Cumhuriyet Başsavcısı idi. Erzurum'da devam eden bir soruşturma nedeniyle tutuklanmıştı. Yargıtay devreye girdi. Hem de fotokopi üzerinden bir araya geldiler. Dosya gelmeden fotokopi üzerine alelacele duruşma günü tayin edip karar verdiler mi? Peki,   Yargıtay   Başkanı'na soruyorum buradan, neden Cihaner dosyasını 16 yıl bekletmediniz de öbürlerinin dosyası bekledi o kadar. Onu niye hemen aldınız öne?

Bir başka örnek,
Silivri'de yargılananlar var. Onları yargılayan hakimlerle ilgili Mehmet  Haberal  tazminat davası açtı ve tazminat davası Yargıtay’da alelacele görüşüldü, karara bağlandı. 6 ay bile sürmedi. Biz size 6 sene süre verdik 'bitirin' diye, bitirmediniz, illa şikayetçilerin Mehmet Haberal mı olması lazım 6 ayda dosyanın bitmesi için?'

- YARGITAY SÜRECİNE BAŞBAKAN ERDOĞAN ÖRNEĞİ-

Bozdağ, Başbakan    R      Recep Tayip Erdoğanın 2002 yılındaki seçimler öncesindeki milletvekilliği başvurusuna ilişkin ise şu örneği verdi:

'Daha ilgincini söyleyeceğim. Sayın Başbakanımızla ilgili. Yıl 2002. Sayın Başbakan,
AK Parti'nin Genel Başkanı. Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne müracaat ediyor.

Milletvekili adayı olacak seçimde, memnu hakların iadesi talebinde bulunuyor. Memnu hakların iadesini alacak ki adli sicil kaydı alsın, YSK’ ya müracaat etsin. Birinci mahkeme reddediyor. İtiraz ediliyor. İtiraz mahkemesi memnu hakların iadesine karar veriyor. Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun ilgili maddesi diyor ki, 'itiraz üzerine verilen karar kesindir'. Peki ne oldu. O zamanki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yetkisi de yok, temyizi kabil olsa   Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı temyiz eder, temyizi kabil değil, yetkisi yok, Ankara müdahale etti, Tayyip Bey ile ilgili dosya kuryeyle Ankara'ya geldi, aynı gün karara bağlandı, kesinleştirildi ve Sayın Başbakan'ın ismi milletvekili listesinden silindi. Peki Yargıtay bu kadar iş yükü altında çalışamıyor da Tayyip Erdoğan'a ceza vermek veya Tayyip Erdoğan'ın milletvekili olmasıyla ilgili, olmasını engellemek isteyen bir takım itirazlar söz konusu olunca kuryeyle dosya nasıl Ankara'ya geliyor? Nasıl alelacele kesinleştiriliyor? Bu ne biçim hız. Böyle bir sürat gördünüz mü siz? İşlediği zaman Yargıtay demek ki pekala çok süratli işleyebiliyor.'

- HİZBULLAH DOSYASI-

Hizbullah'la ilgili dosyanın
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında beklediği sürenin belli olmadığını ifade eden Bozdağ, 'Söylemedi Başkan. İlgili daireye geliyor ekim ayında. Daire duruşma veriyor, 2011 yılına. Peki ekim ayında gelen dosyaya kasıma duruşma veremez mi? Aralık ayına veremez mi, verebilir. Ben buradan soruyorum, Hizbullah ile ilgili dosyanın neden tahliyeleri göründüğü halde duruşması 2011 yılına verildi. Daha öne alınabilir miydi? Alınabilirdi. Hatta şimdi bile Yargıtay’ın 9. Ceza Dairesi istese bunu görüşebilir. Mani bir hal yok. Onun için burada    AK Parti'nin    bir kusuru yoktur' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir   Bozdağ  , tutukluluk süresiyle ilgili düzenlemeler konusunda yeterli sürenin mahkemelere verildiğini yineleyerek, şunları kaydetti:

'Biz Yargıtay’a da diğer mahal mahkemelerine de tutukluluk süreleriyle ilgili düzenlemeler vatandaşın aleyhine sonuç doğurmasın, milletin adalete olan güvenini zedelemesin diye uygulamak için kafi derecede süre verdik. Ama bu süreleri 6 yıl verdik, 6 senede tasfiye etmediler. Şimdi 'bölge adliye mahkemelerini kuracağız' dedik. Yargıtay da daire kurulacağı ortaya çıktı, hatırlarsanız     Yargıtayy
     Yargıtay Başkanımız ne diyor, 'bölge adliye mahkemeleri kurulsun ama Yargıtay’da daire kurulmasın' diyor. Geçmişte de Adalet Bakanlığına yazı yazıp '6 tane daire kurun ihtiyacımız var, bölge adliye mahkemelerini kurmayın, 6 daire kurarsanız biz bu işi hallederiz' diyor. Şimdi bakanlığın harekete geçeceğine dair bir takım haberler çıkınca bu sefer dün bölge adliye mahkemesine, istinafa karşı olanlar şimdi 'aman istinaf kurulsun ama Yargıtay’a daire kurulmasın' diyor. Peki 1 milyon 800 bin dosya var, nasıl eriteceksiniz? 'Biz bunu 2-3 sene içerisinde eritiriz' diyor, daire kurmaya gerek yok. Peki ben soruyorum sayın başkan, siz 1 milyon 800 bin dosyayı 2-3 senede eritme yeteneğine sahipsiniz de 1300 tane dosyayı 6 senede niye bitiremediniz?'

 

akp.jpg

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Günnar, "Ülke Yönetmek Tecrübe İster"01 Haziran 2018 Cuma 17:31
 • Akçaabat'ta Soylu Rüzgarı31 Mayıs 2018 Perşembe 21:05
 • İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu Akçaabat'a geliyor.29 Mayıs 2018 Salı 13:56
 • AK Parti Milletvekili Aday Listesi21 Mayıs 2018 Pazartesi 17:00
 • MHP Aday Listesi20 Mayıs 2018 Pazar 21:27
 • CHP Aday Listesi20 Mayıs 2018 Pazar 19:53
 • CHP'den Alternatif Kutlama19 Mayıs 2018 Cumartesi 09:47
 • Akgün" Akçaabat İçin Tarihi Olay"18 Mayıs 2018 Cuma 11:24
 • AK Kadınlardan Yaşlılara Ziyaret06 Mayıs 2018 Pazar 17:01
 • Akçaabat’ı karış karış gezdi05 Mayıs 2018 Cumartesi 20:33
 • ÖNE ÇIKANLAR
  1/20
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Akçaabat Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 666 0 444 0545 663 0 444 Faks : 0462 666 0 444
  ");