• BIST 118.612
 • Altın 162,385
 • Dolar 3,7614
 • Euro 4,6331
 • Trabzon : 7 °C

Değirmenci İçini döktü

13.02.2008 22:43
Değirmenci İçini döktü
Akçaabat boks takımımız başarılarını sürdürmeye devam ediyor. Milli Takım Boks Antrenörümüz Mehmet Değirmenci ile boks sporu üzerine görüşlerini aldık.


Akçaabat boks takımımız başarılarını sürdürmeye devam ediyor. Hem boks sporu üzerine hem de Akçaabat’taki sosyal hayat üzerine Milli Takım Boks Antrenörümüz Mehmet Değirmenci'nin görüşlerini aldık.

 
     akcaabathaber.com :Boks çalışmalarınızı ve ileriye dönük hedeflerinizi bizlere anlatırmısınız?
     -Akçaabat boks takımı olarak çalışmalarımızı Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri saat 16.00-18.00 saatleri arasında A.Fatih Spor salonunda yürütmekteyiz. Çalışmalarımız ücretsiz olup, salonumuza 1995 ile 1999 doğumlu arasındaki çocukları alıp yetiştirmekteyiz. Kendi branşımızda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yapılacak olan şampiyonalarda sporcularımızın en iyi dereceleri elde etmeleri için çalışmalarımızı yoğun bir tempoyla sürdürmekteyiz. Çalışmalarımızı gruplara ayırmış bulunmaktayız. Sporcularımız gençler, yıldızlar ve minikler olarak ayrılmaktadır. Biz her grubu ayrı ayrı ele alarak oluşturmuş olduğumuz bu potansiyeli doğru bir biçimde şekillendirmeye çalışmaktayız. Son dokuz senede Akçaabat’ta hiç elde edilmemiş başarılara imza atarak sporcularımız toplam 19 Türkiye şampiyonluklarına imza attılar. Sadece derece olarak değil, aynı zamanda Türkiye platformunda çok büyük bir prestij kazandık. Türkiye şampiyonu, Avrupa şampiyonu, Dünya 3.Sporcular yetiştirdik. Takımımız çok güzel bir çıta yakalamıştır ve bu çıtayı ileride daha da yükseltecektir. Geleceğin Avrupa ve Dünya şampiyonu olacak sporcular yetişecektir.
     akcaabathaber.com: Milli Takıma verdiğiniz sporcu var değil mi?
     -Elbette… Bizim görevimiz bu zaten. Alt yapıdan yetiştirdiğimiz sporcularımızı milli takıma vermek ve Akçaabat’ımızı yurt içi ve yurt dışında temsil edebilecek sporcular yetiştirmeye çalışmaktayız. Değişik kategorilerdeki milli takımlara sporcu veriyoruz. 2007 Yılı içerisinde 3 Türkiye Şampiyonu sporcu çıkarttık ve milli takıma 2 sporcu verdik. Hedeflerimizi bu anlamda büyük tutuyoruz.
     akcaabathaber.com Halen bazı insanlarımız Amatör boks sporunun tehlikeli olduğunu zannediyor. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?
     -Bazı insanlar araştırmadan ve soruşturmadan Amatör boks sporu hakkında tamamıyla yanlış fikirler edinmektedirler. Eğer Bir spor olimpikse, hele bu spor 1904 yılından beri kesintisiz olimpiyatlardaysa, bu sporun tehlikeli olup olmadığını tartışmak bizlere düşmez. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) sağlık komisyonunda, (her ülkenin en ünlü doktorlarının yer aldığı bu komisyon) doktorların amatör boks sporu yapılabilir kararını oy birliği ile alarak, boks sporunu olimpiyat programına dahil etmiştir. Bazı spor dalları olimpiyatın kapısından bile içeri giremezken, bir spor dalı eğer olimpiyat programına alınmışsa, sosyal, yayılım, kültürel ve sağlık olarak bütün olimpiyata konulan barajları aşmış demektir. Almanya ve A.B.D ‘de yapılan bilimsel araştırmalarda ise sporları tehlike açısından sıraladıklarında; ilk dört sırayı şu sporlar almaktadır. 1- Kayak 2- Amerikan futbolu 3- Buz hokeyi 4- Futbol, bizim Türkiye’de yapılan Amatör boks sporu ise bu sıralamada 14. sırada bulunmaktadır. Bir de halkımız yıllarca Rocky filmlerini izleyerek boksun bu olduğu kanaatine varmış, hâlbuki bu filmlerin boks sporundan yakından ve uzaktan bir alakası ve ilgisi yoktur.
     akcaabathaber.com : Çalışma şartlarınız nasıl?
     Zor şartlar altında mücadele etmeye çalışıyoruz. Hem malzeme hem de maddiyat konusunda sıkıntılarımız var. Yetiştirdiğimiz şampiyon ve Milli sporcularımızı elimizde tutmakta zorlanıyoruz. Yıllardır hiçbir maddiyat beklemeden spora hizmet ediyoruz. Atatürk'ün bizlere emanet ettiği gençleri topluma faydalı birer genç olarak kazandırmak için mücadele ediyoruz.
     akcaabathaber.com: Peki Akçaabat’taki sosyal hayat nasıl, gençlerimiz boş zamanlarını sizce nasıl değerlendiriyor?
     Üzülerek söylemek gerekirse Akçaabat’ımızda sosyal hayat maalesef yok denecek kadar az. Gençlerimizin boş zamanlarını değerlendirebileceği sosyal aktivite alanları ne yazık ki yok. Genç nesil zamanını, kahve köşelerinde kumar oynayarak, ya da diğer yerlerde hoş olmayan bir takım davranışlar içinde bulunarak geçirmektedir. Akçaabat’ta sahil kesiminde belediyemize ait bir spor kompleksinin bulunmayışı, gençlerin tiyatro, sinema gibi kültürel aktiviteleri izleme olanaklarının olmayışı, gençlerimizin internet, kafeterya ve kahve gibi yerlerde boşa vakit harcamalarına neden olmaktadır. Her şeyden önemlisi de gençlerimiz gittikleri bu mekânlarda bir takım kötü alışkanlıklar edinmektedirler.
     akcaabathaber.com: Kendi branşınızda üst seviyeye gelmiş bir milli takım antrenörü olarak belediyemiz bu konuda sizce neler yapmalı?
     Aslında belediyecilik anlayışında sporun, toplumla bütünleştirici, dayanışmacı ve kültürel yönleriyle birlikte-liğimizi daha sıkı hale getirmek ve de ilçemizde spor kültürünün yaygınlaşmasını sağlayarak, ruh ve fizik üstünlüğü olan sağlıklı bireylerin yetişmesinde katkı sağlamayı hedeflemelidir. İlçemizde 7’den 70’e herkesin spor yapması temel spor politikamızı oluşturmalıdır. Bu konuda bizlere en iyi örnek Trabzon belediyesidir. Trabzon belediyesi kendi bünyesinde dört tane büyük spor kompleksi yapmıştır. Bu tesisler Cemal Kamacı Spor Merkezi, Kalkınma Gençlik Spor Merkezi, Kaymaklı Mahallesi Spor Merkezi ve Yenicuma Mahallesi Spor Merkezidir. Belediye bu tesislerde aktif olarak hentbol(erkek-bayan), boks, güreş, judo, karate, taekwondo, kick-boks, yüzme, aerobik ve voleybol olmak üzere toplam 10 branşta faaliyet göstererek, bu branşlarda toplam 842 tane sadece lisanslı sporcu bulunmaktadır. Bu branşlara ait uzmanlaşmış 14 tane antrenörünü de bünyesinde barındırmaktadır. Belediyenin asıl amacı Trabzon'daki salon sporlarının geliştirilmesi, mevcut potansiyelin değerlendirilmesi ve gençleri kahvehane köşesinden kurtarıp boş zamanlarını değerlendirecek tesisler yaparak hem de Türk Sporuna başarılı gençler kazandırılması hedefiyle bu faaliyetlerini sürdürmektedir. Bizim Akçaabat belediyesi de bu doğrultuda giderek toplumumuzun her kesimini kucaklayacak, birlikteliği sağlayacak güzel bir spor kompleksi yaparak halkımızla iç içe olmayı sağlayacağı kanaatindeyim. Aynı zamanda Hipokrat’ın “Eğer biz her ferde, ne çok az, nede çok fazla, doğru miktarda beslenme ve egzersiz verebilseydik; Sağlık için en güvenli yolu bulmuş olurduk...” sözünde belirttiği üzere bizler sağlıklı olmanın doktorlardan değil, spordan geçtiğinin bilinci içerisinde; daha sağlıklı, daha dinamik ve daha sosyal bir Akçaabat halkı oluşturabilme gayreti içerisinde olmalıyız. Ulu önder Atatürk’ün “Her çeşit spor faaliyetlerini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır. Bu işte hükümetin şimdiye kadar olduğundan daha çok ciddi ve dikkatli davranması, Türk gençliğinin spor bakımından da milli heyecan içinde, itina ile yetiştirilmesi önemli tutulmalıdır.” Sözünden hareketle belediyecilik politikasında spora önem vermeliyiz.(Sporun sadece futbol olmadığını ayrıca belirtmek isterim)
     akcaabathaber.com:  Son olarak büyüklerimize söylemek isteğiniz bir şey var mı?
     Ben buradan Sn. Milletvekilimiz Mustafa Cumur’a, Sn. Belediye başkanımız Şefik Türkmen’e ve Akçaabat’ımızın değerli meclis üyelerine seslenmek istiyorum. Yıllardır Akçaabat’ımızın kanayan bu yarasına artık bir son verin. Akçaabat’a park, yol, asfalt v.s. yapılması gayretlerinizin yanında ilk önce bu sorunu ortadan kaldırmalısınız. İlçemizde, çocuklarımıza ve gençlerimize spor yapma imkânı sağlamak ve tüm Akçaabat gençliğine spor yapma imkânı vererek onları daha sağlıklı, daha sosyal, daha enerjik bireyler haline getirmek ve Türk sporuna da yeni yeteneklerin keşfedilmesi gayreti içerisinde olmalısınız. Akçaabat’ta spor şenlikleri düzenleyerek Akçaabat gençliğini sporun birleştiriciliğini kullanarak, kötü alışkanlıklardan uzak; nezih ve sağlıklı ortamlarda bir araya getirip, paylaşımcı bireyler olarak topluma kazandırmayı amaç edinmelisiniz, çocuklara ve gençlere fiziksel özellik aranmaksızın spor yapma olanağı sağlamalı, çocukların ve gençlerin spora aktif katılımlarını teşvik etmek ve sporun faydalarını tabana yaymalısınız. Çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan kurtararak artık Akçaabat’ımıza sahil kenarında güzel bir spor kompleksi yapılması gayreti içerisinde olmalısınız…

     akcaabathaber.com:Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

     Ben teşekkür ederim.

Röportaj :Derviş ALTUNTAŞ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hayri ayvaz
08 Haziran 2008 Pazar 17:26
tebrikler
sayın hocam mehmet değirmenciye teşekkürlerimi ve tebriklerimi iletmek isterim başarmaya çalıştıkları iş çok zor ama biz çabatlılar olarak destek çıkarsak aşamıcamız sorun yoktur diye düşünüyorum akçaabatlılar üzerine düşeni yapsın aşamıcamız sorun yoktur hocama başarılar
beyza özen
21 Mayıs 2008 Çarşamba 22:14
spor güzel
boksör güzel bir spor dalı ve güzel bir seçim başarılar.....
ÖMER AYDIN
26 Mart 2008 Çarşamba 18:54
DAĞA ÇOK BAŞARI İÇİN DESTEK VERİLMELİ
AKÇAABAT BOKSTA BAŞARILARINA HASAN HOCA İLE BAŞLAYIP MEHMET HOCA İLE DEVAM EDEN AKÇAABAT BOKS TAKIMI MİLİ TAKIMA VERDİĞİ SPORCULARLA GÖREVİNİ YETERİNCE YAPMIŞTIR BU BAŞARILARI DAĞA İLERİLEİYE GETİRMEK İÇİN SN.MİLLET VEKİLLERİMİZDEN BELEDİYE BAŞKANI VE MEÇLİS ÜYELERİNDEN HALKIMIZDAN AKÇABAT BOKS TAKIMINA DAĞA ÇOK SAHİP ÇIKMALARINI İSTERİM ÇÜNKÜ BU DEĞİRLİ HOCALAR VE KULÜP BU NOKTAYA KOLAY GELMEDİ DAĞAÇOK SAHİP ÇIKILMALI BAŞARILARININ DEVAMI GELECEKTİR .
mustafa kalaycı
10 Mart 2008 Pazartesi 22:25
*
sevgili mehmet hocam senin bu yolda verdiğin mücadelene saygı duyuyorum.başarılarının devamını diliyorum.hasan beyy mehmet hocam yıllardır kendi imkanlarıyla bugüne kadar gelmiştir gerek manevi gerek maddi kayıpları olmuştur kendinden fedakarlık etmiştir.mehmet hoca şimdiye kadar dimdik ayakta durmuştur bundan sonrada duracaktır.siz destek olsanızda olmasanızda...
Selahattin BAŞARAN
21 Şubat 2008 Perşembe 14:29
Çağdaş bir belediye
İlçemizin caddelerinin temiz, parklarının iyi olmasının sağlıklı, bilgili bir toplum için yeterli olmadığını belirtmek isterim. İlçemizin ruhunun da canlı olması gerekmektedir. Buda genç nesile spor yapacağı alanlar yaparak ve onları teşvik etmekle ancak olur. Belediyemizin diğer hizmetlerde yaptığını spor alanında da yaparsa Akçaabat’ta çağdaş bir belediyecilik anlayışı olduğu o zaman ortaya çıkar diye düşünüyorum.
Diğer Haberler
 • Gedikli neler söyledi?09 Nisan 2013 Salı 15:10
 • Sanatçı Ali Kınık AkçaabatAjansa Konuştu29 Kasım 2012 Perşembe 00:42
 • Halil Memişle Büyükşehiri Konuştuk13 Eylül 2012 Perşembe 15:05
 • Bıyıklıoğlu açıklamalarda bulundu21 Haziran 2012 Perşembe 10:06
 • Geceleri Uyuyamıyorum06 Haziran 2011 Pazartesi 16:33
 • Gedikli ile Siyaset Üzerine16 Nisan 2011 Cumartesi 15:19
 • Teşkilatlar Bizi Bağrına Bastı24 Mart 2011 Perşembe 16:18
 • Bayram İle Marşımız Üzerine11 Mart 2011 Cuma 20:22
 • Cumur İle Çok Özel03 Şubat 2011 Perşembe 16:08
 • Aşık Hastalarımız İçin Her Şeyi Düşündük03 Ağustos 2010 Salı 15:57
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Akçaabat Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 666 0 444 0545 663 0 444 | Faks : 0462 666 0 444 | Haber Yazılımı: CM Bilişim
  ");