• BIST 116.005
 • Altın 161,415
 • Dolar 3,7974
 • Euro 4,6622
 • Trabzon : 10 °C

Anne - Baba Eğitiminin Önemi

03.04.2009 15:18
Anne - Baba Eğitiminin Önemi
Okutan, anne-baba eğitiminin de çok önemli olduğunu belirterek bu konuda çok geri kalındığını söyledi.

Trabzon Valisi Nuri Okutan, okullarda verilen eğitim ve öğretimin başarıya ulaşması için anne-baba eğitiminin de çok önemli olduğunu belirterek bu konuda çok geri kalındığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü'nün koordinatörlüğü, Avrupa Birliği (AB) mali katkısı UNICEF'in de teknik desteği ile yürütülen 'Önce Çocuklar: Çocuk Koruma Mekanizmalarının İl Düzeyinde Modelleşmesi Projesi' kapsamında, Trabzon'da bir toplantı yapıldı.

Trabzon Valisi Nuri Okutan, Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Sadrettin Gönültaş, UNICEF Erken Çocukluk Gelişimi Bölüm Sorumlusu Lilian Jelamschi ve ilgili birim amirlerinin katıldığı toplantıda, çocuğa hizmet götüren kurumların hizmetlerinin tanıtılması, çocuğa yönelik hizmetlerde il düzeyinde etkili bir işbirliği için görüş oluşturulması, çözüm önerileri geliştirilmesi, 12 pilot uygulama illerinden biri Trabzon'da kamu kurum ve kuruluşları, üniversite, belediyeler ve çocuğa hizmet götürülen sivil toplum örgütlerinin bilgilendirilmesine yönelik çalışmalar yapıldı.

VALİ OKUTAN: “ANNE-BABA EĞİTİMİNDE ÇOK GERİ KALDIK”
Toplantıda konuşan Vali Okutan, iyi eğitilmiş bir insan profili oluşturmak için eğitimin vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu belirterek bunun çocukluk döneminden itibaren başlatılması gerektiğini söyledi.

Eğitimle ilgili çalışma ve planlamalar yapılırken, eğitimin okul öncesinden başlatılması zorunluluğunun ortaya çıktığını kaydeden Vali Okutan, bunun için köy ve kasabalardaki okullarda ana sınıflarının oluşturulması için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“İnsanın insanlaşmasını sağlayan sürecin baştan sona eğitim olduğu düşüncesiyle eğitimi önemsiyorum. Büyük Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli olarak kültürü göstermesi, bence çok dikkate değer ve toplumlar için yol gösterici bir yaklaşımdır. Eğitimi bütün hizmet alanları içinde en etkili ve birinci öncelikli alan olarak gördüğüm gibi, okul öncesi eğitimi de eğitim alanı içinde en önemli ve en etkili kademe olarak görmekteyim.”

“Okul öncesi eğitim gibi, anne-baba eğitimi de çok önemlidir” diyen Vali Okutan, şunları kaydetti:

“Anne-baba eğitimiyle ilgili başka illerde çalışmalar var ama bizim Trabzon'da başlattığımız bu çalışma diğer illerimize de örnek olacaktır. Eğitimde istenilen başarıya ulaşabilmek için ebeveynlerin de eğitilmesi gerekiyor.Yaptığımız çalışmalarda bunu da önemsiyor ve yapıyoruz. Düşünün ki Amerika'da anne-baba eğitimi bundan 150 yıl önce başlamıştır. Bu konuda biz çok geç kaldık. Bu konu ile ilgili çalışmaları artırarak devam edeceğiz. Çocukları etkilemenin en önemli metotlarından biri onlara örnek olmaktır.”

KONUŞMACILAR PROJEYLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ
UNICEF Erken Çocukluk Gelişimi Bölüm Sorumlusu Lilian Jelamschi, programın üç ana başlık altında toplandığını belirterek bu başlıkları şu şekilde sıraladı:

“Ailelerin eğitilmesi için, çocukları yetiştirirken nelere dikkat etmesi gerektiği, okula gitmemiş çocuklar için telafi eğitimi ile 50 bin çocuğa ulaşılması, çocuk hakları komiteleri kurarak çocukların seslerini daha çok çıkmasının sağlanması”

Projenin amacı ile bilgi veren Koordinatör Sadrettin Gönültaş, “Proje kapsamında seçilen 12 öncelikli ilde, etkili ve bütüncül çocuk merkezli önleme, koruma ve izleme hizmetlerini verilebilmesi için, etkili ve eşgüdümlü çalışma mekanizmaları oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda proje iller Adana, Ankara, Batman, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon'da çeşitli bilgilendirme toplantıları yapılacak. Söz konusu toplantılarla, çocuğa hizmet götüren kurumların hizmetlerinin tanıtılması, çocuğa yönelik hizmetlerde il düzeyinde etkili bir işbirliği için görüş oluşturulması, aile eğitimlerini illerde yaygınlaştırılması çözüm önerileri geliştirilmesi ve proje illerindeki kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve sivil toplum örgütlerini bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır” dedi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
çağdaş
05 Nisan 2009 Pazar 13:08
TEŞEKKÜRLER SAYIN VALİM...
Trabzon'un tek ve en önemli sorunu EĞİTİM'dir. Eğitimin de aileden başlaması en önemli tespittir.Başarılar dilerim.
anadolu efsanesi
05 Nisan 2009 Pazar 12:40
Ne bekliyorsunuz?
Çocukların kimliğinin oluşumu 7 yaşına kadardır.Bu yaşa onu nasıl getirmişseniz öyle gider.
Eyvah ki eyvah! B u bilimsel gerçeği yeni fark etmişiz;ama bir şey de yaptığımız yok.Kıbrıs'ın yarı büyüklüğünde 1 milyona yakın nüfusuyla kocaman Trabzon'da büyük insan,eli öpülesi Valimizden başka bilinçli çalışan kimse yok.İlkokul öğrencisi lise öğrencisiyle aynı binada,aynı bahçede asla olamaz.Bunu diyenler bugün okul öncesi bebelerini ortaokul öğrencileriyle bir arada nasıl tutuyorlar?Köylerde eski okullar çürümeye terk edilmiş.Bir elin parmakları kadar da olsa bazı bilinçli muhtarlar onları okul öncesi için açmış durumda.Öteki muhtarlar da inşallah harekete geçer.Gümüşlü köyü muhtarı bir öncüdür,kendisine müteşekkiriz.
Anne babaların eğitimi,müthiş bir çalışma,İlahi bir çalışma.Bundan büyük ibadet olamaz.7 yaşına kadar oluşumunu tamamlayacak bebeyi cahillerin eline bırakan toplumdan ne bekliyorsunuz?Bakın gençlerimizle konuşun,hepsi dertli,hepsi hayattan şikayetçi.Hepsi mutsuz;sevgiye,şefkate,ilgiye,adam yerine koyulmaya hasret.Bu gençler de ana baba olacaklar,öp babanın elini.İşte sonuç;kendine güvenmeyen,başkalarına güven duymayan,kaderci,çalışmaya gönlü olmayan,hazırcı bir kalabalık.
Okullarımızdaki programlar gençlerimizi çağın koşullarına göre yetiştirmeye asla müsait değil.Ezbere evet,muhakemeye üç kere hayır.Ağrı Dağının yüksekliğini,Nil'in uzunluğunu bilmedin mi diploma yok.Ama çarpma işlemini bilmemek diplomaya engel değil;iki kere iki altı,niye güldünüz beş mi,Allah Allah dört galiba.Canım çok mu önemli kaldırmalı matematiği okullardan tümüyle.
Matematiğin olmadığı alan olabilir mi,dört işlemi bilseler ne olur sanki kafaları çok mu yorulur.
Gençler,matematikten korkmayın o sizden korksun.Büyüklerin korkutmasına aldırmayın ,ileride çok faydalarını görürsünüz.
Gençleri okulda iyi yetiştirirseniz,ana baba eğitimi diye bir sorunla karşılaşmazsınız.
Haydi Tanrı adına okul müfredatını acilen çağdaş konuma getirin.
Diğer Haberler
 • Akçaabat'ta Elektrik Kesintisi21 Şubat 2018 Çarşamba 13:32
 • O Olayda Ölenlerin Sayısı 4'e Çıktı21 Şubat 2018 Çarşamba 08:40
 • Kadroya Geçenler Açıklandı20 Şubat 2018 Salı 20:52
 • Mahalle Mahalle Akçaabat Nüfusu20 Şubat 2018 Salı 11:22
 • Bugün Vefat Edenler20 Şubat 2018 Salı 08:51
 • Akçaabatlı Ailede Kavga, 3 Ölü18 Şubat 2018 Pazar 21:31
 • Belediyeler Tokat'ta Toplandı17 Şubat 2018 Cumartesi 15:28
 • 100. Yıla Muhteşem Kutlama17 Şubat 2018 Cumartesi 12:36
 • Kaçak Silah Ele Geçirildi16 Şubat 2018 Cuma 20:35
 • Trabzon'da 2. Şarbon Vakası16 Şubat 2018 Cuma 17:56
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Akçaabat Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0462 666 0 444 0545 663 0 444 | Faks : 0462 666 0 444 | Haber Yazılımı: CM Bilişim
  ");